Nie żyje Leszek Bugajski. Znany publicysta i krytyk miał 75 lat

Oprac.: Aleksandra Kozyra

Udostępnij

"Z głębokim smutkiem informujemy, że w wieku 75 lat odszedł od nas Leszek Bugajski, ceniony polski krytyk literacki i publicysta" - przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bugajski był redaktorem naczelnym wielu literackich czasopism, prowadził też działy kulturalne znanych polskich tygodników. Zasłynął także jako pisarz i autor scenariuszy filmowych.

Nie żyje Leszek Bugajski
Nie żyje Leszek BugajskiTomasz UrbanekEast News

Publicysta zmarł nagle w nocy z poniedziałku na wtorek. Smutne wieści przekazało kilka instytucji, z którymi 75-latek od lat współpracował m.in Instytut Książki, czy tygodnik "Wprost". Jeszcze w poniedziałek uczestniczył w redakcyjnym kolegium tygodnika, w którym od 2015 roku pełnił funkcję sekretarza redakcji. 

"Cała redakcja pozostaje w szoku, bo jeszcze wczoraj wspólnie żartowaliśmy z Lechem na cotygodniowym kolegium. To dla nas wielka strata i trudna informacja. Łączymy się w bólu z całą rodziną i przyjaciółmi Leszka. Bardzo będzie nam go brakować" - pożegnał się ze zmarłym Szymon Krawiec, redaktor zarządzający "Wprost".

Leszek Bugajski nie żyje. Był znanym krytykiem literackim i publicystą

Leszek Bugajski debiutował jako krytyk literacki na łamach "Współczesności" w 1971. W trakcie ponad 50-letniej kariery był redaktorem naczelnym wielu znaczących czasopism literackich, w tym kierownikiem działu literackiego w "Życiu Literackim" oraz redaktorem naczelnym "Twórczości". Publikował także w "Kulturze", "Literaturze", "Miesięczniku Literackim", "Odrze", "Wiadomościach Kulturalnych". Był również naczelnym redaktorem działu literackiego miesięcznika "Playboy" oraz wieloletnim zastępcą szefa działu kultury w "Newsweeku".

Instytut Literacki w pożegnalnym wpisie nazwał Bugajskiego "jednym z najważniejszych krytyków literackich ostatniego półwiecza".

Był jednak nie tylko krytykiem literackim, ale i autorem książek, scenariuszy filmów telewizyjnych (np. do serialu "Portrety współczesnej prozy polskiej 1994-1995". Napisał około 1500 artykułów, felietonów i recenzji. "Jego prace krytyczne, artykuły, i recenzje były zawsze pełne pasji i głębokiego zrozumienia literatury" - przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoich mediach społecznościowych.

W 1986 roku Bugajski otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznakę "Zasłużony Działacz Kultury". Był również laureatem Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom szkiców "Następni" (1983), Nagrody "Życia Literackiego" (1985), Nagrody im. Kazimierza Wyki (1986). W 1989 otrzymał Nagrodę Funduszu Literatury za upowszechnianie literatury polskiej.

Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Szef BBN o rosyjskiej rakiecie: Trzeba zrobić porządek z fafikiem
      Szef BBN o rosyjskiej rakiecie: Trzeba zrobić porządek z fafikiemRMF24.plRMF
      Przejdź na