Reklama

NASA publikuje panoramę Marsa w gigantycznej rozdzielczości

NASA opublikowała niezwykłą panoramę Marsa. Obraz pochodzi z łazika Curiosity i został złożony z ponad tysiąca zdjęć. Fotografia jest wyjątkowa, bo jeszcze nigdy wcześniej nie mogliśmy ujrzeć "Czerwonej Planety" w tak gigantycznej rozdzielczości - 1,8 mld pikseli!

Panorama została złożona z ponad tysiąca pojedynczych zdjęć i - jak podkreśla NASA - "zawiera prawie 1,8 miliarda pikseli marsjańskiego krajobrazu". 

"Uczta dla oczu"

Zdjęcia zostały wykonane między 24 listopada i 1 grudnia 2019 roku, w czasie gdy Amerykanie obchodzili Święto Dziękczynienia. Ujęcia wykonywano w sumie przez sześć i pół godziny w ciągu czterech dni.

- Podczas gdy większość osób z naszego zespołu była w domu i cieszyła się świątecznym indykiem, Curiosity przygotowało tę ucztę dla oczu - mówi Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity z NASA Jet Propulsion Laboratory. - Po raz pierwszy podczas misji poświęciliśmy nasze działania stworzeniu panoramy w 360 stopniach - dodaje.

Reklama

Zdjęcia ukazują region Glen Torridon

Zapierająca dech w piersiach panorama ukazuje region Glen Torridon u zbocza góry Sharp, nazwany tak na cześć północno-zachodnich wyżyn Szkocji. Jest on bogaty w minerały ilaste i wzbudza szczególne zainteresowanie wśród badaczy.

Dla miłośników "Czerwonej Planety" NASA przygotowała niespodziankę. Najnowszą fotografię Marsa w pełnej rozdzielczości można pobrać tutaj

Na stronie znajdują się dwie wersje panoramy: bez łazika (1,8 mld pikseli) i mniejsze (650 mln pikseli), które pokazuje również ramię łazika i jego pokład. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama