NASA: Czerwiec był rekordowo gorący. Ale jest większy problem
W 139-letniej historii pomiarów tegoroczny czerwiec był najgorętszy ze wszystkich do tej pory - wynika z danych działającego przy NASA ośrodka Goddard Institute for Space Studies. Z kolei okres od stycznia do czerwca 2019 roku to jedno z najcieplejszych półroczy w historii.

Według danych NASA, które analizuje serwis mashable.com, cieplej niż w pierwszym półroczu tego roku było jedynie w 2016 roku. Badania prowadzone są od 1880 roku.NASA przewiduje, że 2019 rok będzie jednym z najgorętszych w historii. Tegoroczna temperatura z okresu od stycznia do czerwca była wyższa o 1,4 stopnia od średniego wzorca temperatury z końca XIX wieku.
Co więcej, w ciągu ostatnich 19 lat, 18 z nich zostało uznane za rekordowe pod względem wysokości temperatury. Pięć ostatnich lat plasuje się najwyżej w rankingu.

"Nieunikniony wzrost temperatury". Naukowcy alarmują...

Sarah Green, chemik środowiskowa z Uniwersytetu Technologicznego w Michigan, oświadczyła, że "w tym momencie nieunikniony wzrost temperatury jest całkowicie przewidywalny". Według niej, najnowsze dane NASA są kolejnym dowodem na to, że modele klimatyczne dokładnie przewidziały ciągłe ocieplanie się Ziemi, spowodowane emisją gazów cieplarnianych.
"Jak pokazaliśmy w ostatnich pracach, rekordy ciepła z ostatnich lat po prostu nie mogą być wyjaśnione bez uwzględnienia wpływu, jaki wywieramy na planetę poprzez spalanie paliw kopalnych i wynikający z tego wzrost stężenia gazów" - wyjaśnił z kolei Michael Mann, klimatolog i dyrektor Centrum Nauki Systemu Ziemskiego (ESSC) na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii.
Zaznaczył, że "najnowsze dane są tylko kolejnym przypomnieniem, jak wielki wpływ na kondycję klimatyczną ma człowiek". Według niego, jest to widoczne po częstotliwości pojawiania się ekstremalnych zjawisk pogodowych i rosnącej temperatury.Serwis mashable.com przytacza też inne niepokojące zjawiska, wskazywane przez naukowców z NASA, m.in. zastraszające tempo topnienia Grenlandii, drugiego największego lądolodu na świecie, czy coraz częściej występujące powodzie, spowodowane silnymi opadami deszczu.***Zobacz też:
W jaskini odkryto... stos aut
W jaskini w Parku Narodowym Snowdonia w Wielkiej Brytanii odkryto stos… porzuconych aut. Oszałamiające zdjęcia wykonał fotograf Gareth Owen. Na dnie jaskini znajdują się setki porzuconych samochodów, które trafiły tam w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Park Narodowy Snowdonia położony w północno-zachodniej części Walii. Park leży na terenach hrabstw Gwynedd oraz Conwy. Obejmuje masyw Snowdon (od niego wywodzi się nazwa parku) oraz wiele sąsiadujących z nim szczytów i dolin. Park został utworzony w 1951 roku. Odwiedza go rocznie około 6 mln turystów.






