Reklama

Reklama

Małpia ospa w Niemczech. Chorują tylko mężczyźni

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Niemczech wykryto trzy tygodnie temu. Obecnie liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 113. - Wszystkie przypadki zgłoszone do Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Niemczech dotyczą mężczyzn - poinformowała rzeczniczka tej instytucji.

We wtorek RKI potwierdził 80 aktywnych przypadków w całym kraju. Znaczna część zgłoszonych infekcji dotyczy stolicy Niemiec. We wtorek w Berlinie pod opieką służby zdrowia znajdowały się 72 osoby dotknięte chorobą, z czego 13 wymagało hospitalizacji.

Z dotychczasowych danych wynika, że Niemcy, obok Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, są wśród krajów europejskich o szczególnie dużej liczbie wykrytych zachorowań na małpią ospę.

Bliski kontakt fizyczny

Według RKI, w przypadku małpiej ospy patogen jest najczęściej przenoszony z osoby na osobę poprzez bliski kontakt fizyczny. Eksperci ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się wirusa, między innymi podczas nadchodzących festiwali i imprez. Według WHO małpia ospa występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.

Reklama

Jak podało w ubiegłym tygodniu europejskie biuro WHO, epidemia małpiej ospy w Europie rozpoczęła się już w połowie kwietnia. Jest to największa i najbardziej rozpowszechniona geograficznie epidemia tej choroby, jaką kiedykolwiek odnotowano poza endemicznymi obszarami Afryki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy