Litwa: Ustawa o pisowni polskich nazwisk
Podczas poniedziałkowego spotkania premiera Litwy Gediminasa Kirkilasa z komisją przygotowującą projekt ustawy o pisowni imion i nazwisk, wstępnie zaaprobowano dokument, który przewiduje polską pisownię nazwisk mieszkających na Litwie Polaków.
Ostateczną decyzję w tej sprawie rząd podejmie na swym środowym posiedzeniu, a następnie ustawa trafi pod obrady Sejmu.
Projekt ustawy uwzględnia żądania litewskich Polaków, którzy od ponad dziesięciu lat ubiegają się o to, by ich imiona i nazwiska na Litwie były pisane zgodnie z polskim alfabetem, z uwzględnieniem polskich znaków diakrytycznych.
Podczas spotkania u premiera wiceminister spraw zagranicznych Litwy Zygimantas Pavilionis podkreślił, że "sztuczne "zlitewszczanie" nazwisk zostało wprowadzone w czasach radzieckich i czas najwyższy pożegnać się z tą tradycją".
Poważną przeszkodą w ostatecznym przyjęciu ustawy może być jednak orzeczenie litewskiego Trybunału Konstytucyjnego z roku 1999, który uznał, że nazwiska obywateli Litwy powinny być pisane po litewsku.
Problem pisowni nazwisk polskich na Litwie jest jednym z najbardziej drażliwych i ciągle nie rozstrzygniętych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Podpisanie umowy o pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski.
INTERIA.PL/PAP