Reklama

Reklama

Łazik Perseverance na Marsie. NASA publikuje nowe materiały z czerwonej planety

Opublikowano nowe zdjęcia i filmy wykonane przez planetarny łazik Perseverance na Marsie. Wyemitowano także pierwsze dźwięki zarejestrowane przez Perseverance.

- Bardzo ciężko pracowaliśmy, od kiedy wylądowaliśmy i robimy niesamowite postępy. Udało się wykonać fascynujące zdjęcia powierzchni Marsa. Wideo, które dziś prezentujemy, oglądaliśmy po wielokroć - powiedział Michael Watkins z NASA. 

Amerykańska agencja przekazała, że dysponuje już 30 gigabajtami obrazów z Perseverance.

Pierwszy z zaprezentowanych w poniedziałek materiałów to dokładna wideodokumentacja lądowania łazika. Relacja zaczyna się na wysokości 11 kilometrów, kiedy otwiera się spadochron. Zobacz ten film:

Później zaprezentowane nowe, niepublikowane jeszcze zdjęcia z powierzchni Marsa wykonane przez Perseverance. Naukowcy szczegółowo wyjaśniali, co każde z nich przedstawia. 

Reklama

Nowe zdjęcia z Marsa NASA umieściła już na swojej stronie internetowej.

Przedstawiciele agencji omawiali także mikrofon rejestrujący dźwięk na Marsie. Rozczarowaniem był fakt, że nie udało się nagrać audio podczas lądowania, jednak później narzędzie zaczęło już zbierać dźwięk otoczenia.

NASA wyemitowała przy tej okazji pierwszy dźwięk zarejestrowany na czerwonej planecie.

Naukowcy amerykańskiej agencji kosmicznej wyjaśnili, że na podstawie materiałów z Perseverance analizowane są m.in. rodzaje skał na Marsie:

Poniżej zapis całej konferencji NASA:

Perseverance szuka życia na Marsie

Przypomnijmy, że 18 lutego amerykański łazik Perseverance ("wytrwałość") wylądował na czerwonej planecie. To część misji NASA - Mars 2020. Rakieta z łazikiem wystartowała z Florydy 30 lipca 2020 r. Lądowanie miało miejsce na kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 kilometrów.

Ważący ponad tonę Perseverance ma za zadanie szukać śladów życia na Marsie, a także m.in. pobierać próbki skał i gleby. Szczegółowo badane będą także warunki pogodowe na tej planecie m.in. temperatura, ciśnienie, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru.

Na łaziku zamontowano 25 kamer, a także mikrofony, co pozwala obserwować Marsa w niezwykłych szczegółach.

Koszt misji Mars 2020 to ponad dwa miliardy dolarów. Jak podaje NASA, ma ona utorować drogę dla przyszłych załogowych lotów na Księżyc i na Marsa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy