Kościoły stracą 40 tysięcy nieruchomości

Grzegorz Lepak

Oprac.: Grzegorz Lepak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
568
Udostępnij

Kościoły protestancki i katolicki w Niemczech w ciągu najbliższych 40 lat będą zmuszone zrezygnować z około jednej trzeciej należących do nich nieruchomości. Będą nimi przede wszystkim budynki parafialne, ale w stale rosnącym stopniu także budynki kościelne.

Rowerzysta jedzie drogą na wysokości wieży kościoła św. Wawrzyńca w Oggelshausen (Badenia-Wirtembergia)
Rowerzysta jedzie drogą na wysokości wieży kościoła św. Wawrzyńca w Oggelshausen (Badenia-Wirtembergia)Thomas Warnack/DPAAFP

Dziennik "Hannoversche Allgemeine Zeitung" poinformował we wtorek, że dwa największe Kościoły w Niemczech do roku 2060 utracą około 40 tysięcy nieruchomości. Będą nimi przede wszystkim budynki parafialne, ale w stale rosnącym stopniu także budynki kościelne. Są zagrożone rozbiórką, jeśli w ramach przepisów o ochronie zabytków nie uda się znaleźć dla nich nowego zastosowania.

Zmiana przeznaczenia

Pisząc o tym "Hannoversche Allgemeine Zeitung" powołuje się na systematyczny spadek liczby wiernych w Niemczech, o którym wspomina się we wspólnym raporcie Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i katolickiego Związku Diecezji Niemieckich. Jego autorami są ewangelicki wyższy krajowy radca kościelny Adalbert Schmidt z Hanoweru i katolicki radca prawny arcybiskupstwa Hamburga Karl Schmiemann. Schmidt jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Prawa Budowlanego i Nieruchomości Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego, a Schmiemann przewodniczącym Komisji Prawnej Związku Diecezji Niemieckich.

Głównym problemem związanym z pozbywaniem się budowli kościelnych są w Niemczech obowiązujące przepisy o ochronie zabytków. Z około 42 tysięcy 500 budowli sakralnych, należących do Kościoła ewangelickiego i katolickiego w całych Niemczech, jak podają Schmidt i Schmiemann, około 80 procent podlega ochronie prawnej jako obiekty zabytkowe.

Nadrenia Północna-Westfalia. Protestancki kościół KilianikircheFriso Gentsch / dpa AFP

Od lat 90. ubiegłego wieku, według szacunków obu ekspertów, pozbyto się 1200 budynków kościelnych, z których 278 zostało zburzonych. Ich liczba powinna znacznie wzrosnąć, o ile przepisy o ochronie zabytków nie utrudnią wykorzystania ich na inne cele, na przykład jako budynki mieszkalne czy placówki kulturalne.

Możliwość kompromisu

Raport obu ekspertów kościelnych wskazuje jednak na możliwość zawarcia kompromisu w tej sprawie ze strony instytucji i urzędników odpowiedzialnych za ochronę zabytków, landowe urzędy ochrony zabytków są bardzo zainteresowane podjęciem współpracy w tym zakresie, jak oświadczyła Christina Krafczyk, przewodnicząca Krajowego Urzędu Ochrony Zabytków w Dolnej Saksonii w wywiadzie dla "Hannoversche Allgemeine Zeitung".

Jej zdaniem należy zachować jako dziedzictwo kultury możliwie jak najwięcej wartościowych pod względem architektonicznym i innym budowli kościelnych. W pojedynczych przypadkach warto, jak powiedziała, opracować koncepcję ich dalszego wykorzystania w innym celu, z zachowaniem jak najwięcej ich substancji materialnej.

Źródło Deutsche Welle/(EPD/jak)

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Morskie fale odsłoniły kolejową tajemnicę
      "Wydarzenia": Morskie fale odsłoniły kolejową tajemnicęPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      277
      Super
      relevant
      119
      Hahaha
      haha
      56
      Szok
      shock
      38
      Smutny
      sad
      42
      Zły
      angry
      36
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      568
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na