Reklama

Reklama

Kanada: Trudeau nie zgodził się na włączenie tzw. sunset clause

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek, że Waszyngton zażądał od Ottawy zgody na włączenie do renegocjowanego układu o wolnym handlu NAFTA klauzuli umożliwiającej wygaszenie umowy po pięciu latach jako warunku dla spotkania Trudeau z prezydentem USA Donaldem Trumpem, na co premier Kanady się nie zgodził.

"W zeszłym tygodniu zaproponowałem prezydentowi (Trumpowi), że przyjadę osobiście do Waszyngtonu z Chrystią (Freeland, minister spraw zagranicznych - PAP) i usiądę z nim do stołu, żeby wypracować ostatnie szczegóły NAFTA, bo mieliśmy zarys przyzwoitego rozwiązania, +win-win-win+, który moim zdaniem wymagał tego ostatecznego domknięcia" - powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej dotyczącej kanadyjskiej reakcji na amerykańskie cła na stal i aluminium.

"We wtorek dostałem telefon od wiceprezydenta Pence'a, w którym zasugerowano mi, że jest warunek wstępny spotkania, a mianowicie że Kanada zaakceptuje klauzulę wygaszającą. Musiałem podkreślić, że nie ma żadnej możliwości, żeby którykolwiek premier Kanady podpisał układ z pięcioletnią klauzulą wygaszającą" - dodał.

Reklama

Jednocześnie Trudeau podkreślił, że Kanada pozostaje otwarta "na dalszą pracę nad odnowionym, zmodernizowanym układem NAFTA".

Jeśli porozumienia w sprawie NAFTA nie uda się osiągnąć do 1 lipca, czyli do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Meksyku, rozmowy zostaną zawieszone do czasu inauguracji nowego prezydenta tego kraju, tj. aż do grudnia.

We wtorek i środę z dwudniową wizytą w Waszyngtonie przebywała minister Chrystia Freeland. W tym czasie odbyła m.in. dwugodzinne spotkanie z głównym negocjatorem handlowym USA Robertem Lightizerem.

Z Toronto Alicja Minda 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje