Jest kompromis w Brukseli!
Nicejski system głosowania będzie obowiązywał do 2017 roku, potem zostanie wprowadzona zasada "podwójnej większości" i "system zabezpieczający" wpływ mniejszych krajów na decyzje UE. Takim kompromisem zakończył się szczyt w Brukseli.
Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej osiągnęli nad ranem porozumienie w sprawie mandatu do negocjacji nad przyszłym traktatem UE, mającym zastąpić odrzuconą konstytucję europejską..
Nowy traktat pod nazwą Traktat Reformujący zastąpi odrzuconą przez Francję i Holandię eurokonstytucję. Posłuchaj relacji Agnieszki Burzyńskiej i Katarzyny Szymańskiej-Borginon. Posłuchaj:
Polski postulat systemu pierwiastkowego popierały jedynie Czechy, zaś 25 krajów było przeciwko - przyznał Lech Kaczyński. Za "podstawowy sukces" Polski prezydent uznał zagwarantowanie, że kontestowany przez Polskę system podwójnej większości wejdzie w życie w roku 2017 zamiast, jak przewidywała eurokonstytucja, w 2009. To dopiero za 10 lat. Do tej pory będzie funkcjonował korzystniejszy system nicejski - tłumaczył prezydent. Mamy system, który jest nieporównanie korzystniejszy nawet niż system pierwiastkowy - argumentował, odrzucając zarzuty o zbyt łatwą rezygnację z "pierwiastka".
Jednak w latach 2014-2017 system nicejski będzie obowiązywał tylko na "żądanie". Od 2014 w życie wjedzie system podwójnej większości, ale przez trzy lata każdy kraj będzie mógł zgłosić wniosek o powtórzenie głosowania metodą z traktatu z Nicei, która jest o wiele bardziej korzystna dla Polski. Jeśli będzie mniejszość blokująca - decyzja nie zapadnie.
Od 2017 roku nie będzie już możliwości głosowania metodą nicejską, ale kraje będą mogły zastosować hamulec bezpieczeństwa przewidziany w tzw. kompromisie z Joaniny. Pozwala on na odwlekanie podejmowania decyzji w Radzie przez "rozsądny czas". Mechanizm będzie mógł być użyty, jeśli wystąpią o to kraje reprezentujące co najmniej 19 proc. ludności UE - tyle, ile dziś mają np. łącznie Polska i Francja. Eurokonstytucja zakładała pułap 26,25 proc.
Czy w takiej sytuacji wypada mówić o sukcesie, posłuchaj relacji wysłanniczek radia RMF FM.
Posłuchaj: