Reklama

Reklama

Jerusalem Post: Zginęło 10 Irańczyków. Uczyli Rosjan obsługiwać drony

10 Irańczyków zginęło w ostrzałach ukraińskiej armii - przekazał przedstawiciel władz Ukrainy, na którego powołał się w piątek serwis izraelskiego dziennika "Jerusalem Post". Dodał, że zajmowali się oni szkoleniem rosyjskich żołnierzy w zakresie używania dronów.

"Rosjanie zabrali irańskich szkoleniowców na terytorium tymczasowo okupowanego obwodu chersońskiego i na Krym, aby wystrzeliwali drony kamikadze Shahed-136" - przekazał anonimowo przedstawiciel ukraińskich władz, powołując się na informacje ukraińskiego podziemia.

"Uczą Rosjan, jak używać dronów kamikadze i bezpośrednio monitorują ich wysyłanie na ukraińskie obiekty cywilne, w tym ataki na Mikołajów i Odessę" - dodał.

Irańczycy pomagają Rosji. Pentagon komentuje

Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder oświadczył w czwartek, że "Irańczycy są na miejscu na Ukrainie, aby pomóc Rosji w operacjach z użyciem dronów". Ministerstwo obrony Ukrainy stwierdziło tego dnia, że Iran używa Ukrainy jako poligonu doświadczalnego dla swoich bezzałogowców.

Reklama

"Dziś setki irańskich dronów jest poddawanych 'testom' na naszej ziemi, zabijając cywilów. Te drony nie miały zostać użyte przeciwko Ukrainie. Aby osiągnąć przewagę strategiczną nad swoim wrogiem, Izrael powinien przeprowadzić 'testy' własnych sił powietrznych. Ukraina jest najlepszym polem doświadczalnym" - napisał ukraiński resort na Twitterze.

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu wezwało w piątek wszystkich obywateli kraju, którzy przebywają na terytorium Ukrainy, aby natychmiast ją opuścili. Agencja Associated Press powiązała ten ruch z oskarżeniem Iranu przez USA o pomoc Rosjanom w walkach na Ukrainie.

We wtorek, po pojawieniu się informacji o podpisaniu przez Rosję i Iran umowy na dostawy irańskich dronów i pocisków rakietowych, agencja Reutera napisała, że Teheran zabiega o wzmocnienie relacji z Rosją, obawia się bowiem, że na Bliskim Wschodzie zmieni się równowaga sił w związku z nawiązaniem stosunków między Izraelem a państwami Zatoki Perskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy