Groźby śmierci wobec badaczki islamskiej organizacji. Sorbona odwołuje spotkanie
Autorka książki o radykalnej islamskiej organizacji religijnej i społeczno-politycznej, Florence Bergeaud-Blackler, miała zaplanowaną konferencję w Paryżu. Spotkanie zostało jednak odwołane przez władze Sorbony. Sama badaczka ma od pewnego czasu ochronę policji z powodu gróźb śmierci.

Bergeaud-Blackler miała wystąpić na konferencji na temat Bractwa Muzułmańskiego, będącego tematem jej najnowszej książki "Bractwo i jego sieci - Śledztwo". Konferencja została odwołana przez władze Sorbony.
Pisarka oskarżona o "islamofobię"
Oskarżana w mediach społecznościowych o "islamofobię" badaczka od czasu wydania książki ma ochronę policji.
Bergeaud-Blackler poinformowała, że władze Sorbony nie skonsultowały z nią decyzji o odwołaniu konferencji. W wywiadzie dla tygodnika "Marianne" badaczka uznała za jedną z przyczyn odwołania konferencji "panującą na francuskich uniwersytetach kulturę unieważniania (ang. cancel culture)".
Antropolog zarzuciła Sorbonie, że "zaprzeczyła swoim wartościom", odmawiając zorganizowania konferencji.
Bracia Muzułmanie, potężna organizacja islamska
Poproszony o komentarz Pierre-Henri Tavoillot z Sorbony tłumaczył się z kolei, że "argumentem przemawiającym za przełożeniem konferencji było ryzyko incydentów i blokowania uczelni w okresach egzaminacyjnych".
Bracia Muzułmanie inaczej Bractwo Muzułmańskie czy Stowarzyszenie Braci Muzułmanów to islamska organizacja religijna i społeczno-polityczna, założona w 1928 roku w Egipcie. Jego członkowie za podstawę życia społecznego i politycznego w świecie muzułmańskim uznaje islam, zwłaszcza jego źródła, czyli Koran, odbiera wszelką wartość współczesnej cywlizacji, zwłaszcza zachodniej. Współczesna działalność Stowarzyszenia Braci Muzułmanów jest w większości krajów arabskich zabroniona, a sama organizacja uznana za nielegalną.