Reklama

Reklama

Grecja: Wybuchł nowy pożar. Dramatyczne ostrzeżenia

Od kilku tygodni Grecja walczy z niszczycielskimi pożarami. Najnowszy wybuchł około 60 km na południe od Aten - w miejscowości Lawrio. Okoliczne domy są ewakuowane. Jednocześnie władze ostrzegają przed ryzykiem kolejnych pożarów w czterech regionach Grecji. Sytuację nieustannie pogarszają utrzymujące się rekordowe upały.

Pożar w Lawrio wybuchł w okolicy o niskiej roślinności, ale z powodu silnego wiatru strażacy mają trudności z opanowaniem jego przeniesienia się na pobliskie sosny.

Z żywiołem walczy obecnie ponad 70 greckich strażaków wspieranych przez sześć samolotów zrzucających wodę i cztery śmigłowce gaśnicze.

Grecja: Szczególnie zagrożone cztery regiony

Bardzo wysokie ryzyko pożarów utrzymuje się w całej Grecji, ale według mapy wydanej prze Agencję Ochrony Cywilnej, za szczególnie narażone uważa się cztery regiony kraju: Attykę, Grecję Środkową, Peloponez i północną część Morza Egejskiego, a zwłaszcza wyspę Chios.

Reklama

Mieszkańcom i gościom zaleca się, by nie wykonywali w tych regionach czynności grożących wybuchem pożarów, takich jak rozpalanie ognisk, urządzanie barbecue czy palenie suchych gałęzi. Są też proszeni o szczególną ostrożność w wyrzucaniu śmieci.

Grecja walczy z upałami i pożarami

Od 20 sierpnia w Grecji obowiązuje zakaz wstępu do lasów, parków narodowych i obszarów objętych przez UE programem Natura.

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło ponad 500 pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 stopni C.

Czytaj też: Grecja: Niszczycielskie pożary. Na Peloponezie trwa walka z 10-kilometrowym frontem ognia


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy