Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Gospodarcza potęga na szarym końcu. Niemcy w "strefie mroku"
Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że Niemcy będą jedyną dużą gospodarką na świecie, która nie rozwinie się w tym roku. Eksperci, opierając się na opracowanych modelach, przewidują, że PKB Niemiec spadnie w tym roku o 0,3 proc., podczas gdy inne kraje notować będą wzrosty. Specjaliści oceniają, że Niemcy znajdują się obecnie w "strefie mroku", gdzieś pomiędzy stagnacją a recesją.
Najnowsze dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że niemiecka gospodarka przestała się rozwijać, bo - jak podkreśla Associated Press - kraj, który powinien być potęgą przemysłową dla całej Europy, zmaga się z wieloma wyzwaniami.
Problemy gospodarczej potęgi. Niemcy radzą sobie najgorzej
"Produkcja gospodarcza w Niemczech w okresie od kwietnia do czerwca uległa stagnacji. Wynika to ze spadku o 0,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku i spadku o 0,4 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku" - wynika z raportu Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec.
Eksperci zauważają, że zmiany w 2022 roku związane były głównie z "szokiem energetycznym" związanym z wojną w Ukrainie.
Agencja Reutera podawała ostatnio, że "Niemcy pozostały najgorzej radzącą sobie główną gospodarką strefy euro w drugim kwartale 2023 roku, podczas gdy gospodarki Francji i Hiszpanii rosły w stałym tempie".
Opublikowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozy nie napawają Niemców optymizmem.
Wynika z nich, że gospodarka naszego sąsiada będzie jedyną dużą w skali światowej, której PKB w tym roku spadnie. Prognozy wskazują na spadek PKB o 0,3 procenta "podczas gdy wskaźniki produkcji gospodarczej w innych krajach będą rosły" - ocenia AP.
Gospodarcze wyzwania Niemiec. "Wyniki dalekie od zadowalających"
Wśród problemów, z którymi boryka się gospodarka naszego zachodniego sąsiada, wymienia się zależność od rosyjskiego gazu ziemnego i, co za tym idzie, wysokie ceny energii. Nie bez znaczenia jest też zwiększenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.
Wpływ na gorszą kondycję niemieckiego przemysłu i gospodarki mają również słabsze, niż oczekiwano, wyniki Chin, największego partnera handlowego kraju kanclerza Olafa Scholza. Oprócz tego istotne są też: starzejące się społeczeństwo, deficyt siły roboczej czy nadmierna biurokracja.
AP przytacza w tym kontekście słowa wicekanclerza Roberta Habbecka, który powiedział, że "wyniki są dalekie od zadowalających".
Według Carstena Brzeskiego, głównego ekonomisty strefy euro w ING, sytuacja Niemiec jawi się jako "spowolniona", a gospodarka kraju "utknęła w strefie mroku między stagnacją a recesją".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Dziś w Interii
- Rekomendacje