Francja chciała unii z Wielką Brytanią
Francja zaproponowała Wielkiej Brytanii w 1956 roku utworzenie unii między obu państwami - poinformowała w poniedziałek telewizja BBC, powołując się na dokumenty brytyjskiego archiwum państwowego.
Według BBC, premier Francji Guy Mollet omawiał ewentualność zjednoczenia z premierem Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem 10 września 1956 roku podczas wizyty w Londynie, ale Eden odrzucił ten pomysł.
W tym czasie - jak informuje BBC - Francja ubolewała z powodu utraty Kanału Sueskiego na skutek jego znacjonalizowania przez prezydenta Egiptu Gamala Abdela Nasera i popierania przez Egipt separatystów we francuskiej wtedy Algierii.
Molletowi zależało na wspólnej francusko-brytyjskiej odpowiedzi na decyzję Nasera. Podziwiał też Wielką Brytanię za jej rolę podczas obu wojen światowych i za jej rozkwit gospodarczy.
Gdy propozycja unii została odrzucona, wystąpił więc z kolejną. Dokument z 28 września 1956 r. zawiera protokół rozmowy między Edenem i sekretarzem jego gabinetu Normanem Brookiem na temat francuskiej propozycji przystąpienia do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Eden zalecił rozpatrzenie tej propozycji.
W dokumencie napisano, że zdaniem Molleta "nie powinno być trudności z zaakceptowaniem we Francji zwierzchnictwa Jej Królewskiej Mości (Elżbiety II)".
Rozmowy nie przyniosły żadnego rezultatu i rok później Francja została jednym z członków założycieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (nie było wśród nich Wielkiej Brytanii).
Według BBC dokumenty dotyczące tej sprawy odtajniono około 20 lat temu, ale nikt nie zwrócił na nie wcześniej uwagi.
INTERIA.PL/PAP