Finlandia walczy o kompromis
Finlandia złożyła w czwartek Polsce propozycję kompromisową w sprawie polskiego weta wobec umowy UE- Rosja - poinformował w czwartek późnym wieczorem prezydent Lech Kaczyński po zakończeniu pierwszego dnia szczytu w Brukseli.
spotkał się w czwartek wieczorem przy okazji szczytu UE w Brukseli z premierem Finlandii Matti Vanhanenem, który przedstawił Polsce "propozycje kompromisowe" w sprawie polskiego weta wobec umowy UE-Rosja.
- Mamy propozycje kompromisowe ze strony prezydencji fińskiej, my te propozycje analizujemy - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Brukseli.
- Polska jest skłonna do kompromisu, ale do takiego kompromisu, który gwarantuje nasze elementarne interesy - powiedział prezydent Lech Kaczyński na konferencji prasowej.
Jednocześnie zapowiedział, że w piątek będzie kontynuował rozmowy w tej sprawie z premierem Finlandii Matti Vanhanenem.
Jak dodał, były w propozycji fińskiej "pewne elementy, które są interesujące, ale były też pewne elementy, które możemy uznać za niedostatecznie jednoznaczne".
przerwie rozmowy z Rosją, jeśli w ciągu określonego czasu rosyjskie embargo na polskie towary nie zostanie zniesione. Polska dotychczas mówiła o 50 dniach.
powiedział po zakończeniu pierwszego dnia szczytu w Brukseli, że wierzy w możliwość znalezienia rozwiązania ws. polskiego weta na rozpoczęcie negocjacji nowego porozumienia z Rosją.
- Jesteśmy w bliskim kontakcie z naszymi przyjaciółmi z Polski i wierzymy, że uda się znaleźć rozwiązanie - powiedział na konferencji prasowej Barroso. Kolejny raz zapewnił o "solidarności" z Polską i "pełnym zrozumieniu" jej stanowiska.
Na tej samej konferencji Barroso skrytykował też rosyjskie próby zawierania dwustronnych umów z poszczególnymi krajami UE, które miałyby zagwarantować im możliwość kontynuacji importu mięsa do Rosji.
- Mamy w UE najwyższe standardy weterynaryjne na świecie - podkreślił Barroso. Zapewnił, że obecnie nie ma powodu, by zakazywać importu mięsa z krajów UE, a nawet gdyby taki się pojawił, to UE dysponuje środkami, by wówczas mięso z danego kraju członkowskiego wyłączyć ze swobodnego przepływu towarów.
INTERIA.PL/PAP