Jose Barroso - wykształcenie i działalność zawodowa
Jose Barroso ukończył prawo na Uniwersytecie Lizbońskim i studia europejskie na Uniwersytecie Genewskim. Wykładał na uniwersytetach w Lizbonie i Genewie, a także był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Georgetown i dziekanem wydziału stosunków międzynarodowych na Universidade Lusíada de Lisboa.
Po zakończeniu kadencji przewodniczącego
Komisji Europejskiej został profesorem na
Universidade Católica Portuguesa i
Uniwersytecie Genewskim. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Princeton oraz kieruje
Centrum Studiów Europejskich na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim.
W 2016 r. objął stanowisko doradcy w Goldman Sachs w Londynie i skoncentrował się na polityce banku wobec Brexitu. Od 2020 r. pełni funkcję przewodniczącego zarządu GAVI, globalnego sojuszu na rzecz szczepień.
Jose Barroso jest także członkiem m.in. Komitetu Sterującego Spotkań Bilderberg i Fundacji Kofiego Annana.
Jose Barroso - działalność polityczna
Podczas studiów Jose Barroso był członkiem FEM-L - organizacji opozycyjnej wobec reżimu Nowego Państwa. W 1980 r. dołączył do Partii Socjaldemokratycznej (PSD).
Przez sześć kadencji był posłem do Zgromadzenia Republiki. Pełnił ważne funkcje rządowe, m.in. jako sekretarz stanu ds. polityki zagranicznej oraz minister spraw zagranicznych. W 1999 r. został liderem PSD.
W 2002 r. objął urząd premiera Portugalii. Jego kadencja trwała do 2004 r. W tym czasie popierał interwencję w Iraku oraz restrykcyjną politykę gospodarczą mającą na celu ograniczenie deficytu budżetowego i reformy prawa pracy.
Jose Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej
W 2004 r. Jose Barroso został przewodniczącym Komisji Europejskiej, a w 2009 r. uzyskał reelekcję na to stanowisko. Podczas jego dwóch kadencji do 2014 roku sfinalizowano akcesję Rumunii, Bułgarii oraz Chorwacji do UE, przyjęto traktat lizboński oraz podjęto działania w celu przeciwdziałania globalnemu kryzysowi finansowemu z 2007 r.
Jose Barroso - kontrowersje
W 2005 r. ujawniono, że Jose Barroso spędził tydzień na jachcie greckiego miliardera na krótko przed zatwierdzeniem przez Komisję Europejską 10 milionów euro pomocy dla jego firmy.
Choć decyzję podjęła wcześniejsza Komisja Europejska, sprawa wywołała debatę, a wniosek o wotum nieufności wobec Jose Barroso został ostatecznie odrzucony przez Parlament Europejski.
Kontrowersje wywołało też jego zatrudnienie w Goldman Sachs w 2016 r. Mimo formalnej zgodności z regulacjami ruch ten wywołał krytykę i skłonił europejskiego rzecznika praw obywatelskich do postulowania zaostrzenia zasad dotyczących zatrudniania byłych członków Komisji Europejskiej.
Jose Barroso - życie prywatne
Żona Jose Barroso - Margarida Sousa Uva - zmarła na raka macicy. Jose Barroso ma trzech synów.