Reklama

Reklama

Exit poll: Netanjahu wygrywa wybory w Izraelu

Benjamin Netanjahu wróci na fotel premiera Izraela - wynika z badań exit polls po wyborach parlamentarnych w tym kraju. Zgodnie z nimi jego ugrupowanie uzyskało niewielką większość parlamentarną.

We wtorek w Izraelu zakończyły się wybory parlamentarne, w których 6,8 mln osób uprawnionych do głosowania wybierało 120-osobowy Kneset.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7.00 (6.00 czasu polskiego) i zostały zamknięte o godz. 22.00 (21.00 czasu polskiego). 

Izrael: Benjamin Netanjahu wygrywa wybory

Wbrew ostatnim przedwyborczym sondażom, exit poll opublikowane zaraz po zamknięciu lokali wyborczych pokazują, że Netanjahu będzie w stanie stworzyć większościowy rząd, popierany przez partie skrajnie nacjonalistyczne i ultraortodoksyjne.

Według exit poll publicznego nadawcy Kan i 13. kanału telewizji - front Netanjahu może liczyć na 62 mandaty, a według podobnego badania 12. kanału - 61 mandatów w 120-osobowym Knesecie.

Reklama

Przewiduje się, że odchodząca koalicja pod przewodnictwem premiera Jaira Lapida zdobędzie 54-55 mandatów.

Są to piąte wybory parlamentarne w Izraelu w ciągu ostatnich czterech lat. Jeżeli wyniki sondaży exit poll zostaną potwierdzone oficjalnie, oznaczać to będzie, że Netanjahu wróci do władzy i być może zakończy trwający trzy i pół roku impas polityczny w Izraelu.

Reklama

Reklama

Reklama