Emmanuel Macron w Polsce. Relacje we francuskich mediach

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Prezydent Francji Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął 'punkt zwrotny' w stosunkach z Polską" - napisał "Le Figaro", relacjonując pierwszy dzień pobytu Macrona w Polsce i umieszczając wizytę w kontekście brexitu oraz przyszłych spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Andrzej Duda
Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Andrzej DudaWOJTEK RADWANSKI / AFPAFP

"Mam nadzieję, że ta wizyta, nasze rozmowy, będą prawdziwym punktem zwrotnym w roli, którą razem możemy odegrać dla Europy jutra" - powiedział Macron podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, cytowany przez agencję AFP.

"Także Andrzej Duda mówił o 'przełomie', z zadowoleniem przyjmując podpisanie polsko-francuskiego programu współpracy w ramach 'strategicznego partnerstwa'" - pisze AFP.

Media we Francji podkreślają nadzieję strony francuskiej na to, że oba kraje rozwiną współpracę w dziedzinie energetyki i przemysłu wojskowego, odnosząc się też do projektu przyszłego europejskiego czołgu (EMBT). "O projekcie wspomniał również prezydent Duda" - dodaje AFP.

Dziennik "Le Monde" przypomina jednak, że na trzy dni przed wizytą Macrona w Polsce Warszawa ogłosiła zakup amerykańskich samolotów F-35 za 4,6 mld dolarów.

Zarówno "Le Monde", jak i AFP podkreślają propozycję Macrona dotyczącą zorganizowania w najbliższych miesiącach francusko-niemiecko-polskiego szczytu w formacie Trójkąta Weimarskiego.

AFP informuje, że francuski prezydent "poruszył temat kontrowersyjnych reform wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzanych w Polsce przez konserwatywny polski rząd, wskazując, że rozmawiał o tym z prezydentem Dudą, pragnąc intensywniejszego dialogu między Warszawą a Komisją Europejską na ten temat".

Agencja pisze również, że Macron, "odpowiadając na obawy Polaków o jego otwartość na Moskwę i krytykę NATO, potwierdził swoje przywiązanie do Sojuszu Północnoatlantyckiego i zaangażowanie Francji w obronę wschodniej flanki, przywołując udział ok. czterech tys. francuskich żołnierzy w ćwiczeniach i patrolach w tym regionie".

"Francja nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska, jest proeuropejska" - powiedział Macron, cytowany przez "Le Figaro". Francuski prezydent pokreślił także konieczność prowadzenia "wymagającego dialogu politycznego" z Rosją.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z prezydentem Francji

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkali się w poniedziałek z przebywającym z dwudniową wizytą w Polsce prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Marszałek Senatu podkreślił, że odbył z prezydentem Francji krótką, ale niezwykle owocną rozmowę. "Zgodziliśmy się, że Polska i Francja - które łączą wieloletnie więzy historyczne, jak również aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne - są jednymi z fundamentów ładu europejskiego, każdy oczywiście na swoją miarę" - zaznaczył.LUDOVIC MARIN/AFPEast News
Grodzki zaznaczył, że wizyta Macrona była dla Senatu wielkim wydarzeniem, szczególnie, że po raz pierwszy odwiedził on Polskę jako prezydent Francji. "Dlatego czujemy się zaszczyceni i zadeklarowaliśmy, że jako Senat może na nas liczyć i że zrobimy wszystko, aby relacje polsko-francuskie były tak dobre, albo i lepsze, niż były do tej pory" - oświadczył marszałek Senatu.LUDOVIC MARIN/AFPEast News
We wtorek, drugiego dnia wizyty, prezydent Francji uda się do Krakowa, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu oraz wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat historycznych i obecnych relacji polsko-francuskich, a także swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej.Piotr NowakPAP
- Jest dużo inicjatyw, które możemy podejmować wspólnie. Dyplomacja parlamentarna może pomóc w wielu projektach. Jestem pewna, że zarówno parlamentarzyści z Polski jak i Francji mogą z sukcesami współpracować na różnych polach - mówiła marszałek Witek. Wojciech OlkuśnikPAP
Głównymi tematami spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prezydentem Francji była z kolei współpraca parlamentarna na linii Warszawa - Paryż oraz wzmocnienie kooperacji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Wojciech OlkuśnikPAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na