Reklama

Eksplozja gazociągu łączącego Litwę z Łotwą

Litewski operator przesyłu gazu Amber Grid poinformował w piątek, że doszło do eksplozji gazociągu łączącego Litwę i Łotwę na odcinku w okolicach litewskiego miasta Poswol na północy kraju. Na filmach z miejsca zdarzenia widać kulę ognia unoszącą się nad okolicą. Według świadków płomienie sięgają około 50 metrów, a od ognia temperatura w okolicy wzrosła do ponad 20 stopni Celsjusza. Łotewski minister ds. klimatu i energii Raimonds Cudars zaznaczył, że "nie ma problemów z dostawami gazu ziemnego na Łotwę"

Operator wydał w tej sprawie komunikat: "W piątek około godziny 17:00 doszło do eksplozji należącego do Amber Grid gazociągu w okolicach Poswol. Według wstępnych danych nikt nie został ranny. Wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych".

"Do wybuchu doszło w pobliżu drogi prowadzącej z Poswol do miejscowości Szawle" - przekazał na Facebooku Gintautas Geguzinskas, samorządowiec z gminy rejonowej Poswol.

"Gaszenie ognia byłoby marnowaniem wody"

Litewskie media przekazały, że płomienie były widoczne z odległości 17 kilometrów. Początkowo strażacy nie podjęli się walki z żywiołem. - Wszelkie wysiłki, aby ugasić pożar byłyby daremne, to byłoby marnowanie wody - powiedział Povilas Balciunas, szef administracji publicznej w pobliskim mieście Pasvalys, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Dodał, że służby są w pobliżu i podejmują starania, żeby ogień się nie rozprzestrzenił. Na miejscu są też policjanci, którzy przygotowują się na możliwość ewakuacji pobliskiej wioski. 

Do tej pory nie zgłoszono informacji o ofiarach śmiertelnych.

Operator sieci rurociągów przekazał, że ogień uda się opanować, dopiero gdy cały gaz na tym odcinku zostanie wypalony. - Na ten moment nie możemy mówić o celowym doprowadzeniu do wybuchu, jednak dochodzenie obejmie wszystkie możliwości - dodano.

Wybuch gazociągu na Litwie. Nie ma problemów z dostawami gazu

Wieczorem łotewski minister ds. klimatu i energii Raimonds Cudars przekazał, że "wybuch gazociągu na Litwie na razie nie powoduje problemów z dostawami gazu ziemnego na Łotwę".

Minister podkreślił, że wybuch gazociągu jest niezwykle ważną kwestią dla jego kraju, bowiem jest to główny rurociąg transportujący gaz ziemny z Kłajpedy na Łotwę. Dodał, że oczekuje od strony litewskiej dokładnych informacji o przyczynach wypadku, a według wstępnych szacunków usunięcie awarii zajmie kilka tygodni.

Cudars zaznaczył, że według wstępnych informacji z Litwy eksplozja była efektem awarii technicznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Litwa | gazociąg | wybuchy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy