Co zrobić z Iranem?
Termin wstrzymania irańskiego programu atomowego minął wczoraj, ale Teheran się nie podporządkował. Co zrobić z Iranem?
Mocarstwa światowe podejrzewają Iran o przygotowywanie broni jądrowej, Teheran zaprzecza. We wczorajszym raporcie ONZ przyznano, że nie ma dowodów na wojskowy charakter irańskiego programu atomowego. Mimo to prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush mówił o konieczności poniesienia przez Iran konsekwencji. W obliczu impasu w sprawie sankcji USA rozważają ich wprowadzenie niezależnie od Rady Bezpieczeństwa. Niechętnie odnoszą się do tego Rosja i Chiny.
Tymczasem przewodząca w tym półroczu Unii Europejskiej Finlandia ostrzegła w piątek przed przedwczesnym podejmowaniem decyzji w sprawie sankcji wobec Iranu.
Minister spraw zagranicznych Finlandii Erkki Tuomioja powiedział, że "nie jest to czas, ani miejsce", aby wspólnota międzynarodowa uderzała w Iran sankcjami.
W fińskiej Lappeenrancie spotykają się w piątek i sobotę ministrowie spraw zagranicznych 25 państw UE, aby omawiać kwestie związane z sytuacją na Bliskim i Środkowym Wschodzie, w tym sprawę programu atomowego Iranu.
Spotkanie "szóstki" - pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, W. Brytanii, Francji, Rosji, Chin) oraz Niemiec w sprawie irańskiego programu atomowego i ewentualnego nałożenia na Teheran sankcji odbędzie się 7 września w Berlinie. Dzień wcześniej spotkają się tam szef unijnej dyplomacji Javier Solana i irański negocjator ds. nuklearnych Ali Laridżani.
Tuomioja podkreślił, że wszyscy zgromadzeni na spotkaniu "nadal pragną, aby Iran zaangażował się w poszukiwanie rozwiązania kryzysu nuklearnego".
INTERIA.PL/PAP