Były prezydent Albanii aresztowany. "Przestępcze uprowadzenie"
Były prezydent Albanii Ilir Meta został w poniedziałek aresztowany w Tiranie - przekazała Partia Wolności, której polityk jest liderem. Zaciekły przeciwnik premiera Ediego Ramy jest podejrzany - według doniesień mediów - o pranie pieniędzy. Aresztowano go, gdy był w drodze na konferencję prasową.

W poniedziałek albańska Partia Wolności poinformowała, że jej lider został aresztowany. 55-letni Ilir Meta był prezydentem Albanii od 2017 do 2022 roku.
Albania. Ilir Meta był w drodze na konferencję
Do zatrzymania polityka doszło, kiedy mężczyzna był w drodze do siedziby partii, gdzie miał zaplanowaną konferencję prasową. Aresztowali go funkcjonariusze Specjalnej Struktury Antykorupcyjnej (SPAK) - niezależnej instytucji zajmującej się ściganiem korupcji i przestępczości zorganizowanej na najwyższych szczeblach struktur rządowych kraju.
Media opublikowały zdjęcia, które pokazują policjantów eskortujących Metę z samochodu do policyjnego furgonetki sił specjalnych. AFP donosi, że popołudniu polityk został przewieziony z komisariatu policji do aresztu.
Meta i jego żona są od dwóch lat objęci dochodzeniem w sprawie zarzutów dotyczących ukrywania dochodów. Według doniesień medialnych polityk miał prać pieniądze.
Sekretarz generalny Partii Wolności Tedi Blushi mówi o "przestępczym uprowadzeniu" Mety. Były premier i prezydent Sali Berisha, obecny lider opozycyjnej Partii Demokratycznej, który sam przebywa w areszcie domowym w oczekiwaniu na dochodzenie w sprawie korupcji, powiedział na konferencji prasowej, że "prześladowania Ilira Mety są polityczne".
Kim jest Ilir Meta?
Meta w swojej karierze politycznej piastował najwyższe stanowiska. Był nie tylko prezydentem, ale też premierem (1999-2002), przewodniczącym parlamentu (2013-2017) i ministrem spraw zagranicznych (2010-2011).
Były prezydent jest zaciekłym przeciwnikiem obecnego premiera Ediego Ramy, choć w 2017 roku wygrał wybory przy wsparciu rządzącej Partii Socjalistycznej. Obecnie oskarża jednak szefa rządu o przewodzenie "kleptokratycznemu reżimowi" i "koncentrowanie w swoich rękach wszystkich uprawnień ustawodawczych, administracyjnych i sądowniczych".
Socjaliści dwukrotnie próbowali usunąć Metę z urzędu prezydenta.
Źródło: AFP
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!