Reklama

Reklama

Bitcoin najniżej od 2020 roku. Kryptowaluty tanieją w zastraszającym tempie

Kryptowaluty to rynek, który w ostatnim czasie notuje kolosalne spadki. Kurs najsilniejszej z wirtualnych monet, Bitcoina, oscyluje dziś w okolicy 22,5 tys. dolarów - to około trzykrotnie mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdy za BTC trzeba było zapłacić 67,4 tys. dolarów. Zdaniem ekspertów, spadki są efektem sytuacji na rynku. Kolejne doniesienia o inflacji i słabnącym wzroście gospodarczym sprawiają, że inwestorzy niechętnie lokują swoje fundusze w Bitcoinie.

Bitcoin często był porównywany przez inwestorów do wirtualnego złota. Miał bowiem być zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją - jak się okazało, rynek kryptowalut gwałtownie zareagował na odczyty inflacji w USA.

Bitcoin. Kurs najniższy od półtora roku

Osoby, które przed dwoma laty zainwestowały w kryptowaluty, mogły się cieszyć pokaźnymi zyskami. W styczniu 2020 roku Bitcoin można było nabyć za 8,2 tys. dolarów, podczas gdy w końcówce zeszłego roku jego kurs osiągnął ponad 67 tys. dolarów. 

Jednak ostatnie miesiące przyniosły odpływ kapitału z rynku kryptowalut. Po pierwszym tąpnięciu Bitcoin spadł do poziomu około 30 tys. dolarów, którą przez dłuższy czas utrzymywał. W połowie czerwca cena wirtualnej monety znowu zaczęła spadać, a dziś kurs BTC wynosi około 22,5 tys. dolarów.

Reklama

Kryptowaluty. "Wstrzymujemy wszystkie wypłaty"

Duży wpływ na spadki na rynku kryptowalut miała decyzja firmy Celsius Network, która poinformowała: ze względu na ekstremalne warunki rynkowe ogłaszamy, że firma Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, wymiany i przelewy między rachunkami. Podejmujemy te działania już dziś, aby umożliwić firmie Celsius lepsze wywiązywanie się z zobowiązań dotyczących wypłat.

Celsius Network jest swoistym odpowiednikiem banku w realiach kryptowalut. Platforma umożliwia deponowanie wirtualnych monet i zarabianie na odsetkach, oferując jednocześnie pożyczki w kryptowalutach, m.in. w Bitcoinie.

Celsius argumentował, że  podjęcie takiego kroku wymusiły ekstremalne warunki. Agencja Reutera podaje, że mowa tu właśnie o inflacji i rosnących stopach procentowych. 

"Rynki kryptowalut zanurkowały w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ rosnące stopy procentowe i rosnąca inflacja skłoniły inwestorów do porzucenia bardziej ryzykownych aktywów na rynkach finansowych" - podaje Reuters.

Bitcoin. Kapitalizacja kryptowalut spadła poniżej biliona dolarów

Pod koniec 2021 roku, kiedy Bitcoin osiągał rekordowe ceny, na rynku kryptowalut zdeponowane było ponad 3 bln dolarów. Ostatnie spadki doprowadziły do tego, że całkowita kapitalizacja spadła poniżej biliona dolarów.

Eksperci wskazują, że mogą nas czekać dalsze spadki, a ceny kryptowalut w najbliższym czasie będą jeszcze niższe. Jeden z rozpoznawalnych traderów Jake Wujastyk zauważył w mediach społecznościowych, że kurs Bitcoina przebił linie 7-letniego trendu wzrostowego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy