Technologia Bitcoina
Bitcoin działa w oparciu o technologię
blockchain. Jest to rozproszona księga rachunkowa, która przechowuje informacje w blokach, połączonych w łańcuch. Każdy blok zawiera zestaw danych (transakcje), które są chronione dzięki kryptografii. Gdy blok jest pełen, łączy się z poprzednim blokiem, tworząc tzw. łańcuch bloków (blockchain).
Dzięki technologii blockchain dane użytkowników są transparentne i przejrzyste. Łańcuch taki jest niezmienny, co oznacza, że raz zapisanych informacji nie da się zmienić z mocą wsteczną.
Ponadto bitcoin działa w sieci peer-to-peer, co w praktyce oznacza, że każdy użytkownik ma do niej równe prawa. Sama sieć nie jest zależna od żadnej jednostki nadrzędnej, jest budowana dzięki wspólnocie.
Początek Bitcoina
Bitcoin powstał w odpowiedzi na globalny kryzys finansowy, jaki nastał w 2008 roku. Już w tym samym roku pojawił się dokument "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" (biała księga) autorstwa anonimowej postaci bądź grupy o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Dokument ten mówił o nowej możliwości, jaką jest przesyłanie wartości bez pośredników, takich jak banki czy rządy.
W 2009 roku pierwszy blok BTC został "wykopany" w sieci. Jest to tzw. "blok genezy". Została także uruchomiona pierwsza wersja oprogramowania Bitcoin. Tamten moment uznaje się za początek działania sieci Bitcoin o zasięgu światowym.
Działanie Bitcoina
- Kopanie Bitcoina: Proces, w którym transakcje dokonane w sieci są weryfikowane i dodawane do blockchaina. Wymagają one od "górników" rozwiązywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, w ramach których nowe Bitcoiny mogą być dodane do bazy danych. Proces ten jest kluczowy i niezbędny do utrzymania sieci Bitcoin.
- Halving Bitcoina: Zdarzenie polegające na zmniejszaniu o połowę "nagrody" dla "górników" za każdy nowy blok dodany do łańcucha. Halving odbywa się co około cztery lata i za każdym razem redukuje nagrodę o 50 proc. W 2024 r. wynosiła ona 3,25 BTC za blok. Proces ten służy do kontroli podaży Bitcoina.
- Maksymalna podaż Bitcoina: Mechanizm polegający na ograniczeniu podaży Bitcoina w przyszłości. Po osiągnięciu maksymalnej podaży nie powstaną kolejne Bitcoiny. Obecnie w obiegu jest prawie 19,8 milionów BTC. Maksymalna liczba Bitcoinów, które mogą powstać to 21 milionów.
Zalety i wady Bitcoina
Zalety: - Decentralizacja - główną zaletą BTC jest jego zdecentralizowanie, czyli brak wpływu banków czy rządów na działanie systemu Bitcoin.
- Ograniczoność - dzięki temu, że może istnieć maksymalnie tylko 21 milionów Bitcoinów (a więc ich liczba jest ograniczona), ich wartość w oczach inwestorów wzrasta, sam Bitcoin porównywany jest do złota.
- Efektywność - szybkość oraz łatwość transakcji Bitcoinem przyciąga szeroką grupę odbiorców. Daje on możliwość wykonywania przelewów bez pośredników, co wpływa na efektywność i popularność.
Wady: - Wartość - Bitcoin ma zmienną wartość giełdową. Może ona szybko rosnąć, ale również gwałtownie spadać, co może być niekorzystne dla inwestorów i użytkowników. Handel Bitcoinem może więc dostarczyć korzyści, ale może także wygenerować straty jako konsekwencja niekorzystnych zmian kursu.
- Dostępność - pomimo tego, że teoretycznie Bitcoin dostępny jest dla wszystkich i każdy ma do niego równe prawo, w praktyce nie wszyscy są zdolni do korzystania z niego, np. używania do bieżących płatności ze względu na stopień komplikacji stosowanej technologii i narzędzi informatycznych. Dla wielu osób jest to zbyt zaawansowane narzędzie inwestycyjne.
- Ograniczoność - Bitcoin charakteryzuje się ograniczoną akceptacją jako środka płatniczego. Dlatego pod względem użyteczności w codziennych płatnościach BTC przegrywa z tradycyjnymi metodami.
Wartość Bitcoina
Wartość Bitcoina wciąż wzrasta. Jego początki były jednak trudne. Mimo, że Bitcoin początkowo mierzył się z ograniczonym zaufaniem rynku, jego wartość stopniowo rosła. W ciągu lat zaliczył on jednak wiele przecen. Koszt 1 BTC wzrastał od kilku centów na początku, przez kwoty od kilkuset do kilku tysięcy dolarów za 1 BTC, aż do około 110 tys. USD za 1 BTC w grudniu 2024 r.