Reklama

Reklama

BioNTech o szczepionce na COVID-19: W przyszłym roku konieczna nowa formuła

Nowe informacje w sprawie szczepienia przeciw COVID-19. Prezes firmy biotechnologicznej BioNTech, która wraz z firmą farmaceutyczną Pfizer produkuje szczepionkę Comirnaty, powiedział, że w przyszłym roku "konieczna będzie nowa formuła preparatu". Jego zdaniem "nowe warianty będą w stanie obejść system immunologiczny", a pojawią się w połowie 2022 roku.

Prezes niemieckiej firmy BioNTech, która wspólnie z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19, ogłosił, że konieczne będzie stworzenie nowej formuły, skutecznie broniącej przed nowymi mutacjami choroby.

Nowe warianty a szczepienia

Ugur Sahin powiedział w niedzielę w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times", że obecne warianty COVID-19 nie różnią się na tyle od mutacji podstawowej, by zagrozić trwającym kampaniom szczepień.

Zaznaczył jednak, że nowe warianty będą w stanie obejść system immunologiczny, a ich pojawienie się oszacował na połowę roku 2022.

Wariant Delta. Trzecia dawka szczepionki Pfizera pięciokrotnie zwiększa liczbę przeciwciał

Reklama

Nowe szczepienia w przyszłym roku?

- W tym roku nowa szczepionka jest zupełnie niepotrzebna, jednak do połowy następnego roku sytuacja może się diametralnie zmienić. To ewolucja, która tak naprawdę dopiero się zaczęła - ostrzegł Sahin.

We wrześniu firmy BioNTech i Pfizer przedstawiły amerykańskim organom regulacyjnym wstępne dane dotyczące stosowania szczepionki u dzieci w wieku od pięciu do 11 lat.

U dzieci stosowana będzie zmniejszona dawka preparatu, objętości około jednej trzeciej ilości podawanej obecnie osobom dorosłym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje