Reklama

Reklama

Australia: Aktywistki klimatyczne pomazały i przykleiły się do dzieła Warhola

Dwie aktywistki w ramach protestu pomazały i przykleiły się do "Puszki z zupą firmy Campbell", jednego z najbardziej znanych dzieł Andy’ego Warhola, który znajduje się w muzeum w Australii. Za akcję odpowiedzialne są działaczki grupy Stop Fossil Fuel Subsidies. To kolejna akcja działaczy klimatycznych, do których dochodzi w ostatnich tygodniach na świecie.

W National Gallery of Australia, największym muzeum sztuki w Australii, doszło do protestu dwóch aktywistek klimatycznych z grupy Stop Fossil Fuel Subsidies. Jak przekazał "The Guardian", kobiety jako cel wybrały "Puszki z zupą firmy Campbell" Andy’ego Warhola. Podczas akcji protestacyjnej w muzeum działaczki usiłowały przykleić się do dzieła sztuki. Jak przekazał portal, dzieła nie zostały uszkodzone - są chronione szkłem.  

Grupa Stop Fossil Fuel Subsidies w oświadczeniu wezwała rząd Australii do zaprzestania wspierania przemysłu naftowego, gazowego i węglowego

Reklama

"Dziś Stop Fossil Fuel Subsidies podkreśla niebezpieczeństwo kapitalizmu, przyklejając się do dzieła Andy'ego Warhola, przedstawiającego szaleństwo konsumpcjonizmu w National Gallery of Australia. Podczas gdy Australijczycy zmagają się z opłaceniem rachunków za prąd, z mieszkaniem i wyborem między żywnością a lekami, nasz rząd płaci 11,6 miliarda na przemysł paliw kopalnych. To musi się teraz skończyć" - przekazała we wtorek grupa. 

Aktywiści klimatyczni zwracają uwagę, wykorzystując dzieła sztuki 

W ostatnich tygodniach zaobserwować można nasilone działania aktywistów klimatycznych, którzy poprzez wykorzystanie dzieł sztuki, usiłują zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych, wywoływanych działalnością związaną z przemysłem węglowym, naftowym i gazowym.  

Pod koniec października trzech Belgów przykleiło się w muzeum w Hadze do słynnego obrazu Johannesa Vermeera "Dziewczyny z perłą". Działacze protestowali przeciwko paliwom kopalnianym. Do protestu doszło także m.in. w Londynie, gdzie aktywistki oblały "Słoneczniki" Vincenta van Gogha.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy