Reklama

Reklama

Szczecin: Pod Wzgórzem Zamkowym odkryto podziemne tunele

Usytuowane pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego tunele zostały odkryte podczas badań prowadzonych przed modernizacją tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - poinformowała w czwartek (4 czerwca) rzeczniczka Zamku. Nie wiadomo jeszcze, jak rozległe są podziemne korytarze ani dokąd prowadzą.

"Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasów, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego, natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około dwóch m i szerokości ok. 2,5 m. To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego" - powiedział cytowany komunikacie dr hab. inż. Tomasz Godlewski z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kieruje pracami prowadzonymi na zlecenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Jak dodał ekspert, wykonane zostały badania geotechniczne i geofizyczne skarpy. "Musimy jeszcze dokonać pełnej analizy uzyskanych wyników. Niewykluczone, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli" - wskazał. Odkryte korytarze znajdują się poza obrębem budynku zamku - pod tarasem i skarpą, na innej głębokości i w innym miejscu niż wskazywał szkic z okresu II wojny światowej.

Reklama

Raport do końca lipca

Konieczne do zaktualizowania dokumentacji projektowej badania skarp rozpoczęły się we wtorek. Związane są z planowaną modernizacją zamkowych tarasów. Obecny, wstępny etap badań Instytutu Techniki Budowlanej, potrwa co najmniej do końca tygodnia. "Raport końcowy z tych badań Zamek powinien otrzymać z końcem lipca" - podała rzeczniczka Monika Adamowska.

Zamek Książąt Pomorskich to renesansowa budowla usytuowana w pobliżu Odry. Był on historyczną siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Został w dużym stopniu zniszczony podczas alianckich nalotów w 1944 r., odbudowano go w latach 1958-1980. Obecnie znajdują się w nim m.in. centrum kulturalne Zamek Książąt Pomorskich, Opera na Zamku, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego i siedziba Urzędu Marszałkowskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy