B. komendant, karateka, krzykacz kandydują na radnych
Były komendant policji, karateka, bokserka, miejski klikon, lekarz narodowości syryjskiej, b. minister sprawiedliwości - znajdują się na listach kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego lub rady miasta Lublina.
Historię komendanta policji w Białej Podlaskiej Władysława Szczeklika, który po ponad 6 latach procesu został ostatecznie uniewinniony przez sąd od zarzutu udzielania przestępcom informacji ze śledztwa w zamian za łapówki, szeroko opisywały media. Po tym wyroku Szczeklik został przywrócony na stanowisko komendanta, ale - jak sam wielokrotnie podkreślał - jego kariera w policji została złamana. Od lutego jest na emeryturze. We wrześniu sąd przyznał mu 200 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie, które trwało niespełna pięć miesięcy.
Były komendant chce teraz - jak mówi - "zrobić coś dla społeczeństwa i dla własnej satysfakcji". Kandyduje do sejmiku z listy PSL w okręgu nr 3. Zajmuje przedostatnie 11. miejsce na liście.
Na liście kandydatów SLD do sejmiku w okręgu nr 5 trzecią pozycję zajmuje utytułowany karateka Daniel Iwanek. Iwanek jest zdobywcą mistrzostwa świata w fuku-go (konkurencja w karate, w której zawodnicy rywalizują ze sobą w walce i w pokazach technicznych) w 2008 r. na zawodach w Wilnie. Ma na swoim koncie tytuły mistrza Europy, zdobył Puchar Europy, wielokrotnie był mistrzem Polski w karate. Pochodzi z Biłgoraja, działa w Lubelskim Klubie Karate Tradycyjnego.
Natomiast Karolina Michalczuk brązowa medalistka mistrzostw świata w boksie w 2010 r. w Bridgetown, a wcześniej w 2008 r. zdobywczyni tytułu mistrza świata w boksie amatorskim, jest kandydatką na radną sejmiku województwa lubelskiego na liście PSL. Sportsmenka startuje w okręgu nr 1 z piątego miejsca na liście.
Wśród kandydatów na radnych Lublina jest klikon, czyli krzykacz miejski, Władysław Grzyb. Startuje z 4. miejsca listy KW Zbigniewa Wojciechowskiego(bezpartyjnego kandydata na prezydenta Lublina) w okręgu nr 1. Grzyb ma 78 lat. Jest jedynym klikonem w Polsce. W swoich materiałach promocyjnych podaje, że siła jego głosu to ponad 86 decybeli. Jako klikon, w barwnym stroju mieszczanina z epoki renesansu, zapowiada i obwieszcza mieszkańcom wiele ważnych wydarzeń w Lublinie.
Grzyb jest członkiem kilku istniejących na świecie organizacji krzykaczy, czyli gildii; wielokrotnie uczestniczył w konkursach krzykaczy organizowanych na całym świecie. Jest też współzałożycielem Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich odbywającego się rokrocznie w Lublinie.
Listę kandydatów SLD do sejmiku okręgu nr 3. otwiera ordynator oddziału noworodków szpitala w Białej Podlaskiej, Riad Haidar. Haidar jest Syryjczykiem. Po uzyskaniu licencjatu z fizyki i matematyki w Damaszku, przybył do Polski w 1972 r. studiować medycynę - ukończył Akademię Medyczną w Lublinie. W 1989 r. uzyskał polskie obywatelstwo. Od trzech kadencji Haidar zasiada w radzie miasta Biała Podlaska.
Na drugim miejscu tej samej listy SLD jest wójt gminy Łuków Kazimiera Goławska, która kieruje tą gminą - najpierw jako naczelnik potem jako wójt - nieprzerwanie od 37 lat. Goławska zdecydowała, że nie będzie się już ubiegać o stanowisko wójta, ale wystartuje w wyborach na radną sejmiku wojewódzkiego.
W okręgu nr 2 trzecie miejsca na liście kandydatów SLD do sejmiku zajmuje minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera w latach 2002-2004 - Grzegorz Kurczuk. Od 1997 do 2007 r. Kurczuk był posłem; przez kilka lat szefem SLD na Lubelszczyźnie. Obecnie jest zastępcą dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych. W partii pełni funkcję przewodniczącego organizacji powiatu lubelskiego ziemskiego.
INTERIA.PL/PAP