Reklama

W lesie pod Kaliszem znaleziono karabiny żołnierzy wyklętych

W lesie pod Kaliszem (woj. wielkopolskie) odnaleziono siedem karabinów, w tym unikatowy VG-2 "składak". Zakopali je tam żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego - informuje "Głos Wielkopolski".

Odkrycia za leśniczówką Morawin, w lesie pod Kaliszem, dokonali członkowie Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar.

Unikatowy karabin

W ziemi znaleziono cztery karabiny Mauser, dwa karabiny Sturmgewehr 44 oraz unikatowy karabin VG-2 "składak", którego używali niemieccy żołnierze z Volkssturm.

VG-2 nazywany jest też "desperacją Hitlera". Jak zaznacza "Głos Wielkopolski", odnaleziony egzemplarz jest kompletny, "co czyni go wyjątkowo cennym egzemplarzem ze względów historycznych". 

"Legenda okazała się prawdziwa"

Z relacji jednego z mieszkańców okolicy sprzed kilku lat, którą przypomina gazeta, wynika, że w czasie działalności żołnierzy wyklętych w rejonie leśniczówki zorganizowany był szpital polowy. W odległości 300 m od niego miał znajdować się "skarb".

"Legenda o zakopanym depozycie broni w lesie za leśniczówką okazała się prawdziwa. Zabytki w końcu zostają w Kaliszu, zostaną poddane renowacji i będą cieszyły oczy mieszkańców naszego miasta oraz regionu" - poinformowało na Facebooku Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii Denar.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy