Pływalnia zamknięta do odwołania. Śmiertelna bakteria czyhała w wodzie

Oprac.: Agata Sucharska
W Krotoszynie w województwie wielkopolskim, podczas rutynowego badania w wody w lokalnej pływalni wykryto groźną bakterię. Basen został zamknięty do odwołania. Zarządca obiektu musi podjąć czynności zmierzające do poprawy jakości wody.

Jak poinformowała w czwartek rzecznik prasowy krotoszyńskiego sanepidu Joanna Kobus-Marczak, kryta pływalnia w Centrum Sportu i Rekreacji Wodnik przy ul. Mahle 4 w Krotoszynie została zamknięta z powodu wykrycia bakterii legionella.
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie pobrali w Centrum Sportu i Rekreacji Wodnik próbki wody do badania. Groźną bakterię wykryto tylko w części basenowej.
Krotoszyn. Legionella na basenie. Pływalnia zamknięta
- Decyzją kierownictwa sanepidu kryta pływalnia została zamknięta do odwołania. Zarządca basenu ma obowiązek podjęcia działań naprawczych, zmierzających do poprawy jakości ciepłej wody - powiedziała rzecznik. Wyjaśniła, że badanie miało charakter rutynowy, wykonywane jest co trzy miesiące. Obiekt zostanie oddany do użytku po uzyskaniu prawidłowych wyników.
- Na tę chwilę przyczyna rozwoju bakterii nie jest znana. Bakteria występuje w systemach kanalizacyjnych, związanych z wodociągami i rozwija się w sprzyjających warunkach. Wiadomo, że najlepiej rozwija się w ciepłej wodzie w temperaturze od 20 do 50 stopni Celsjusza. Rozwojowi sprzyjają korozja, czy zastoje wody - zaznaczyła Joanna Kobus-Marczak.
Jak dodała, część hotelowa, w której znajdują się kręgielnia, siłownia, fitness i gabinety masażu, są czynne.
Legionella w Polsce. 25 ofiar w całym kraju
To kolejny w ostatnim czasie przypadek wykrycia legionelli w naszym otoczeniu.
We wrześniu informowaliśmy o serii zgonów spowodowanych zatruciem tą śmiercionośną bakterią. Łącznie zmarło 25 osób - 12 kobiet i 13 mężczyzn w wieku od 53 do 98 lat. Były to osoby, u których występowały jednocześnie choroby współistniejące.
Do 15 września informowaliśmy o 164 przypadkach zatrucia legionellą w całym kraju.
bakteria Legionella pneumophila nie przenosi się przez picie skażonej wody. Do zakażenia bakteriami z rodzaju legionella dochodzi poprzez wdychanie skażonych aerozoli - mikroskopijnych, niedostrzegalnych gołym okiem kropelek wody zawieszonych w powietrzu, w których występują bakterie.
***Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!