Reklama

Reklama

Oszustwo "na amerykańskiego żołnierza". 63-latka straciła pół miliona złotych

63-letnia mieszkanka Krotoszyna (woj. wielkopolskie) straciła oszczędności swojego życia. Oddała blisko pół miliona złotych oszustowi, który przedstawiał się jako "amerykański żołnierz". Obiecywał, że po zakończeniu misji przyjedzie do Polski i zamieszka z kobietą.

Jak przekazał oficer prasowy krotoszyńskiej policji st. asp. Piotr Szczepaniak oszust przedstawił się samotnej mieszkance wielkopolskiego Krotoszyna jako amerykański żołnierz pełniący misję w Syrii.

Poprosił o pomoc finansową. Kobieta wykonała kilka przelewów

Podczas regularnych internetowych kontaktów opowiadał kobiecie fałszywe historie ze swojego życia. Wyznał, że chce zakończyć służbę wojskową, przyjechać do Polski i spędzić tu resztę życia.

- Kiedy już zdobył zaufanie ofiary, poprosił o pomoc finansową polegającą na opłaceniu paczek zawierających 1 mln dolarów jego odprawy - powiedział policjant.

Reklama

Kobieta zgodziła się pomóc i wykonała kilka przelewów na poczet opłat celno-skarbowych za rzekome przesyłki. 

- Gdyby nie pracownik banku, który powiadomił policję, kobieta zadłużałaby się coraz bardziej. W wyniku oszustwa 63-latka straciła całe oszczędności swojego życia - prawie pół miliona złotych - powiedział Szczepaniak.

"Oszuści działają według pewnych schematów"

Oficer prasowy ostrzega przed oszustami. - Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza, jeśli poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze - powiedział.

Dodał, że oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową.

Krotoszyńska policja prowadzi dochodzenie w sprawie. Za oszustwo grozi do ośmiu lat więzienia.  

Reklama

Reklama

Reklama