Reklama

Reklama

Straż Pożarna: Prawie 600 zniszczeń w Polsce z powodu silnego wiatru

Prawie 600 zgłoszeń z całej Polski otrzymali strażacy w czwartek do godz. 18 dotyczących zniszczeń spowodowanych silnym wiatrem - przekazał bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że 39 budynków zostało uszkodzonych.

Brygadier poinformował, że w czwartek do godz. 18 straż pożarna odebrała 574 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków silnego wiatru. - Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. śląskim (101), małopolskim (85), mazowieckim (78) oraz wielkopolskim (50) - wyliczył strażak.

Podał, że 39 zgłoszeń dotyczyło uszkodzonych budynków. - W zdarzeniach nie było osób rannych - dodał.

"Na godz. 21:00 dostaw prądu pozbawionych jest 4496 odbiorców na terenie całego kraju (najwięcej w woj.: dolnośląskim 4068, podkarpackim 171). Prace naprawcze trwają" - poinformował w czwartek na Twitterze zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Reklama


"Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Jeśli możesz, zostań w domu. Drogi mogą być nieprzejezdne. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - ostrzegło w czwartek po południu na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty dotyczą Wybrzeża i obowiązują do 21 stycznia.   

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi dla północnych rejonów województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Na podanym terenie prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym oraz wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z północnego zachodu. 

Wieczorem synoptycy podnieśli ostrzeżenia hydrologiczne do trzeciego, najwyższego stopnia dla Wybrzeża. "W związku z prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego na całym Wybrzeżu poziomy wody będą się wahać powyżej stanów alarmowych, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zatoki Pomorskiej" - przekazano.

Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, specjalista zarządzania bezpieczeństwem, Sebastian Kluska opublikował na Twitterze zdjęcia portu Łeba. "20.01 ze względu na wiatr i stan wody na poz. ostrzegawczym wprowadzono alarm przeciwsztormowy dla portu Łeba, stan wody to 580 cmi jest ostrzegawczy. Wiejący wiatr z kierunku N i NW powoduje wtłaczanie wody do kanału."


Alerty w całej Polsce

Alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla południowej części województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Z kolei w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim oraz w południowej części podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wydano alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy