Niezwykła sztafeta w Gorzowie
W dniach 29 września - 1 października odbędzie się międzyregionalna sztafeta, nagłaśniająca inicjatywę Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE65. 500-kilometrowa trasa pokonana zostanie w trzy dni różnymi środkami transportu - wodolotem, junakami, smoczymi łodziami, hybrydowym samochodem czy syreną. W sztafecie weźmie udział osiem polskich miast.
Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC-ROUTE65 jest osią komunikacyjną łączącą Bałtyk z Adriatykiem i ciągnie się od Szwecji po Chorwację. W skład polskiej części CETC-ROUTE65 wchodzi powstająca droga ekspresowa S-3, szlaki kolejowe, zespół portów Szczecin - Świnoujście oraz Odra. Trasa Korytarza CETC przechodzi przez trzy zachodnie polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.
Uczestnicy sztafety rozpoczną ją w Świnoujściu, później trafią do Szczecina, Gorzowa, Zielonej Góry, Nowej Soli, Głogowa i Wrocławia, a zakończą ją granicy polsko-czeskiej w miejscowości Lubawka. Przekazywaną w niej symboliczną pałeczką będzie deklaracja poparcia dla inicjatywy powstania Korytarza CETC-ROUTE65, podpisywana przez kolejnych przedstawicieli władz miast, leżących na jego szlaku.
- Aby podkreślić znaczenie inicjatywy CETC dla każdego z polskich regionów i zaangażowanie lokalnych społeczności, na poszczególnych odcinkach trasy sztafety wykorzystany zostanie środek transportu charakterystyczny dla danego miasta - mówi Bogdan Mucha, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Trasa sztafety ze Szczecina do Gorzowa pokonana zostanie na motocyklach typu junak. Następnie do lotniska w Babimoście sportową kią przejedzie mistrz Polski w wyścigach samochodowych - Łukasz Błaszkowski.
Akcja organizowana jest w celu przybliżenia Polakom idei Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE65 oraz przedstawienia im realnych szans na poprawę infrastruktury transportowej w kraju, np. modernizację portów w Świnoujściu i Szczecinie, modernizację linii kolejowych, likwidację niebezpiecznych przejazdów kolejowych, modernizację portów lotniczych w Babimoście, Goleniowie i Strachowicach.
Wiadomość pochodzi z oficjalnej strony UM Gorzów Wielkopolski
materiały prasowe