Reklama

Łomża: Zniknęły dzienniki służbowe dzielnicowego. Dane zagrożone

Komenda Miejsca Policji w Łomży opublikowała komunikat, z którego wynika, iż "doszło do utraty notatników służbowych" jednego z dzielnicowych tej jednostki. Trwa postępowanie dyscyplinarne, którego celem jest "wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób, które dopuściły się do naruszenia danych osobowych".

Jak wskazano w oświadczeniu, notatniki zawierały dane osobowe - numery PESEL, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, prawa jazdy, informacje o sposobie zakończenia interwencji, w tym ewentualne informacje o mandatach karnych i punktach karnych.

Dane mają dotyczyć osób, które były legitymowane na terenie powiatu łomżyńskiego między 9 sierpnia 2021, a 1 stycznia 2022 roku. Portal 4lomza.pl informuje, że komenda miała poinformować zagrożonych wykorzystaniem danych mieszkańców o sprawie. W przesłanych oświadczeniach jest mowa o 18 listopada 2022 jako dacie, kiedy stwierdzono brak notatników.

Reklama

Poważne konsekwencje dla mieszkańców

Policja ostrzega, że "możliwymi konsekwencjami powyższego naruszenia ochrony danych osobowych mogą być: utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzież, lub sfałszowanie tożsamości lub naruszenie dobrego imienia. Powyższe może skutkować m. in. próbami uzyskania przez osoby trzecie, na szkodę osoby, której dane naruszono kredytu w instytucjach pozabankowych czy uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących osobie, której dane naruszono".

Funkcjonariusze radzą, by podjąć środki zaradcze, w tym: założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej, aktywować alerty BIK oraz skorzystać z bezpłatnego zastrzeżenia numeru PESEL.

"Poza wyżej wymienionymi środkami zaradczymi zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nieoczekiwanych kontaktów za pośrednictwem telefonu, komunikatorów i portali społecznościowych oraz e-mail, ze względu na ewentualne próby uzyskania brakujących danych osobowych przez osoby nieuprawnione" - dodaje Inspektor Ochrony Danych w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży Mateusz Prokopiuk.

Postępowanie dyscyplinarne w komendzie

Policja informuje, że o zdarzeniu poinformowano Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Prokuraturę Rejonową w Łomży. Komenda w tym mieście prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Prowadzone jest też postępowanie dyscyplinarne "mające na celu wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób, które dopuściły się do naruszenia Państwa danych osobowych".

"Jednocześnie w związku ze zdarzeniem podjęto działania zmierzające do wyeliminowania prawdopodobieństwa wystąpienia podobnych incydentów w przyszłości" - zapewnia policja i komunikat kończy zdaniem "za zaistniałą sytuację przepraszamy".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Łomża | policja | dzielnicowy | postępowanie | dane osobowe

Reklama

Reklama

Reklama