Reklama

Reklama

1 listopada. Na Wszystkich Świętych specjalny rozkład w Warszawie

W tym roku warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi liczne zmiany tras oraz zlikwiduje część linii na 1 listopada. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom stolicy i gościom z innych miast dotarcie na cmentarze z okazji dnia Wszystkich Świętych.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, we wtorek 1 listopada wyjadą dodatkowe 22 cmentarne linie autobusowe i 3 linie tramwajowe

Jednocześnie ZTM zapowiada wzmocnienie częstotliwości kursowania linii regularnie pozwalających na bezpieczne przemieszczanie się między cmentarzami.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców linie autobusowe cmentarne, a także wzmocnienia linii autobusowych rozpoczęliśmy już w ten weekend, a także w weekend 29 i 30 października. Także w poniedziałek, 31 października część linii cmentarnych będzie już na ulicach Warszawy kursowała" - powiedziała w poniedziałek dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska

Reklama

"Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody indywidualne i odwiedzić stołeczne nekropolie przy wsparciu komunikacji miejskiej" - podkreśliła dyrektor ZTM.

1 listopada. Warszawa. Jak dojechać na cmentarze?

Kursy na liniach cmentarnych zaplanowano w dniach 29, 30 i 31 października oraz 2 listopada między godziną 9 a 17, natomiast 1 listopada między 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy.

"1 listopada na ulice Warszawy wyjedzie blisko 1,4 tys. autobusów i w ruchu będzie 300 tramwajów" - zaznaczyła dyrektor Strzegowska. 

Częściej 1 listopada kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2.

Nad bezpieczeństwem i sprawnym przemieszczaniem się komunikacji miejskiej będzie czuwało blisko 120 pracowników nadzorujących i koordynujących przebieg linii a także 50 informatorów.

W porównaniu z 2021 r. w Święto Zmarłych na ulice wyjedzie około 100 autobusów mniej. O organizacji ruchu w dniach 29-31 października i 1 listopada mówił dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamás Dombi.

Podkreślił, że w te dni szczególny priorytet ma komunikacja miejska. "Organizację ruchu determinują dwie rzeczy. Kalendarz, który jest przewidywalny i pogoda, która jest nieprzewidywalna. W tym roku organizację ruchy wokół cmentarzy można podzielić na dwie części: organizację w weekend i poniedziałek przed świętami i w dniu 1 listopada" - powiedział Dombi. Zaznaczył, że w tym roku zdecydowali się na mniejszy zakaz zamknięć w ostatni październikowy weekend.

Wszystkich Świętych. Jakie zmiany przy cmentarzach?

W okolicy cmentarza Bródnowskiego, w weekend oraz poniedziałek, zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Św. Wincentego. Będą nią mogły jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej. Zamknięty zostanie fragment ulicy Kołowej i Gościeradowskiej. Analogicznie w okolicy Cmentarza Północnego - ulica Wólczyńska od ronda do ulicy Palisadowej będzie dostępna tylko do autobusów komunikacji miejskiej. "Nie będzie większych zmiana w rejonie Cmentarza Powązkowskiego w te dni poza wyłączeniem na potrzeby ruchu autobusowego parkingu przy Cmentarzu Wojskowym" - podkreślił Dombi.

We wtorek 1 listopada wszystkie ulice wokół cmentarza Bródnowskiego zostaną zamknięte dla pojazdów indywidualnych. Częściowo zostaną przeznaczone dla komunikacji miejskiej, a częściowo dla ruchu pieszych i dla handlu okolicznościowego. Dotyczy to ulic: Św. Wincentego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty. 

W okolicy Cmentarza Północnego zamknięta będzie ulica Wólczyńska już na odcinku od Alei Reymonta aż do cmentarza, razem w fragmentem ulicy Wóycickiego. Będą to ulice przeznaczone tylko dla autobusów. 

W okolicy Cmentarza Powązkowskiego ulica Powązkowska zostanie wyłączona z ruchu dla pojazdów indywidualnych. Z wyłączeniem krótkiego fragmentu nad torami, gdzie będzie można się przedostać z Żoliborza na tyły starego cmentarza Powązkowskiego. Wyłączona z ruchu zostanie też zachodnia jezdnia ulicy Okopowej, gdzie odbywać się będzie tylko ruch autobusowy.

"Oczywiście na zamkniętych ulicach zostanie dopuszczony ruch mieszkańców, by mogli dojechać do swoich posesji" - podkreślił Dombi.

Dodatkowe linie autobusowe w Warszawie

- W dniach 29-31 października będzie jeździło dodatkowych sześć autobusowych linii cmentarnych. To linie łączące Młociny z Cmentarzem Północnym - powiedział z kolei kierownik działu organizacji przewozów w Zarządzie Transportu Miejskiego Paweł Mutant.

- Dodatkowo linia C11 łącząca Powązki i Bródno z metrem Dworzec Gdański i linia C84 dojeżdżająca z placu Narutowicza pod bramę główną Cmentarza Północnego, jak również linia C13 łącząca Bródno, metro Dworzec Gdański, cmentarz Wawrzyszewski i metro Młociny oraz Cmentarz Północny - dodał. 

Na tory wyjadą dwie tramwajowe linie cmentarne C1 i C4, które przejeżdżają obok Cmentarza Bródnowskiego od ulicy Odrowąża.

- Jeśli zaś chodzi o 1 listopada to wyjeżdżamy praktycznie maksymalną liczbą taboru. Na same linie cmentarne przewidujemy około 500 autobusów. W przypadku mniejszych cmentarzy zasilamy tam linie regularne, które jeżdżą na co dzień. Planujemy tam wzmocnienie 15 linii, 80 autobusami - zaznaczył.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki przypomniał, ze już w ubiegły weekend rozpoczęły się działania Straży Miejskiej na cmentarzach. 

- 165 strażników patroluje rejony i w zasadzie same cmentarze. Robią to w godzinach wieczorowo-nocnych wykorzystując m.in. noktowizory - powiedział Domaradzki.  - Te działania będą kontynuowane w najbliższy weekend oraz 1 i 2 listopada - dodał. 

Zaznaczył, że w ramach corocznej akcji "Znicz" przy cmentarzach pojawi się 568 strażników, którzy będą też prowadzić patrole wspólne z policjantami ruchu drogowego, po to by nasycić ten obszar patrolami. Zaapelował do mieszkańców, aby nie jeździć "na pamięć". Przekazał, ze strażnicy będą też kontrolować stoiska handlowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy