Reklama

Reklama

Olsztyn: Zapadła decyzja ws. maszynisty pociągu TLK

Sąd okręgowy w Olsztynie poinformował, że maszynista pociągu TLK, który odpowiadał przed sądem za sprowadzenie zagrożenia katastrofą kolejową w olsztyńskim Gutkowie został prawomocnie uniewinniony. Sąd wydał takie rozstrzygnięcie po apelacji prokuratury.

20 sierpnia ubiegłego roku w olsztyńskim Gutkowie maszynista Edward S. skierował pociąg z Katowic na tor, którym z przeciwnej strony jechał pociąg z Elbląga.

Według sądu okręgowego w Olsztynie oskarżonemu nie można przypisać zarzutu sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia katastrofa kolejową, gdyż takie zagrożenie musi być - jak ocenił sąd - realne, a nie abstrakcyjne. Tym samym sąd II instancji zgodził się z wyrokiem wydanym przez sąd rejonowy w Olsztynie w kwietniu tego roku.

Jak ocenił sąd okręgowy, mimo iż maszynista błędnie skierował pociąg z Katowic na tor, którym z przeciwnej strony jechał inny skład, nie doszłoby do katastrofy ponieważ maszynista tego ostatniego został o tym uprzedzony ok. 2,5 kilometra przed Gutkowem. Wypełniając polecenia dyżurnego dojechał wprawdzie do miejsca, w którym zatrzymał się nieprawidłowo jadący pociąg, ale nie było żadnego zagrożenia zderzenia się obu pociągów. W obu składach znajdowało się 200 osób; nikomu nic się nie stało.

Reklama

Poza tym - jak wskazał sąd - według świadków ruch na przejeździe kolejowym przez który błędnie przejechał pociąg kierowany przez Edwarda S. był o tej porze niewielki i dlatego - jak ocenił sąd - nie było potencjalnego zagrożenia, że pociąg najedzie na jakikolwiek samochód przejeżdżający przez tory. W tym miejscu znajduje się bowiem dzielnica przemysłowa, a nie osiedle mieszkaniowe - wskazał sąd.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy