Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Szkolenia medyków z Ukrainy w Polsce. "Medycyna jest elementem bezpieczeństwa narodowego"

- Odbudowa państwa ukraińskiego rozpoczyna się już dziś, cieszymy się, że możemy wspólnie brać w niej udział - mówił szef BBN Jacek Siewiera podczas inauguracji szkoleń dla ukraińskiej służby lotniczego pogotowia ratunkowego. Szkolenia powstały z inicjatywy pierwszych dam Polski i Ukrainy Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, wiceminister zdrowia Ukrainy Iryna Mykychak oraz dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr Robert Gałązkowski
Minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, wiceminister zdrowia Ukrainy Iryna Mykychak oraz dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr Robert Gałązkowski/Andrzej Lange/PAP

W poniedziałek w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca szkolenia pierwszej grupy medyków z Ukrainy, które związane jest z ewakuacją lotniczą rannych żołnierzy oraz osób cywilnych.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) prof. Robert Gałązkowski powiedział, że po 15 tygodniach zakończono projekt szkolenia 550 lekarzy i felczerów w Ukrainie, którzy również pracują blisko linii frontu. - Dzisiaj inaugurujemy z inicjatywy pań prezydentowych Polski i Ukrainy szkolenie dla naszych kolegów, którzy niebawem wsiądą na śmigłowce ratunkowe i będą tworzyć śmigłowcową służbę ratownictwa medycznego - poinformował.

Gałązkowski powiedział, że wojna nie jest komfortowym miejsce do ratowania pacjentów. - Wojna to dbanie o życie ratowników, którzy są w strefie czerwonej, wojna to udzielenie pomocy, ale przede wszystkim bezpieczna ewakuacja ze strefy zagrożenia i transport do szpitala. To jest coś zupełnie innego od działań, które prowadzimy na co dzień - podkreślił.

Szef LPR przekazał, że szkolenie będzie trwało do 21 grudnia br. i będzie obejmować elementy medyczne i współpracy w załodze od strony przepisów lotniczych. Ostatnim etapem szkolenia będą dyżury w 10 bazach LRP.

Szef BBN: Wojna jest jedynie tymczasową przeszkodą w rozwoju wolnej, suwerennej Ukrainy

Podczas konferencji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podkreślił, że państwo ukraińskie pracowało już nad stworzeniem systemu lotniczego pogotowia przed wybuchem wojny. - Tworzenie struktur lotniczego pogotowia ratunkowego czy służby HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) po stronie ukraińskiej było ambitnym planem rozwijającego się dynamicznie, nowoczesnego, demokratycznego wolnego i suwerennego państwa - stwierdził.

- W 2021 roku zespół HEMS - czyli lotniczej ewakuacji medycznej - funkcjonował już w Kijowie. Były ambitne plany rozwijania tej usługi medycznej dla obywateli Ukrainy w czterech kolejnych miastach, realizowane było także ścisłe partnerstwo z Centrum Doskonałości - Center of Excellence - w Polsce, prowadzonym pod kierownictwem dyrektora prof. Roberta Gałązkowskiego. Te plany zostały zaburzone - nie przerwane - przez wojnę. Dziś wracamy do tych wysiłków, a państwa obecność tutaj jest dowodem na to, że wojna jest jedynie tymczasową przeszkodą w rozwoju wolnej, suwerennej Ukrainy - powiedział.

Szef BBN ocenił, że o wyniku trwającej wojny zdecyduje wzmacnianie odporności państwa w tym, jak wymienił, zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, do zapewnienia dostępu do infrastruktury krytycznej, a także zdolności do zapewnienia świadczeń zdrowotnych obywatelom.

- Zespoły HEMS na Ukrainie będą dziś realizować zadania zbliżone do pola walki. Będą to zadania związane z ewakuacją medyczną (...) natomiast w przyszłości staną się filarem cywilnej, skutecznej, nowoczesnej, dumnej służby ratowniczej dla ludności cywilnej. Odbudowa państwa ukraińskiego rozpoczyna się już dziś. Cieszymy się, że możemy wspólnie brać w niej udział - oświadczył także Siewiera.

Adam Niedzielski: Będziemy pomagali Ukrainie wejść w struktury Unii Europejskiej 

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że "program jest także zgodny ze standardami europejskimi, jakie realizuje ministrowo w zakresie HEMS". Niedzielski zaznaczył, że "oprócz szkoleń, które mają charakter bardzo praktyczny związany z sytuacją kryzysową", Polska współpracuje "bardzo ściśle z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy przygotowując się do odbudowy systemu".

Powiedział, że współpraca z ministrem zdrowia Ukrainy Wiktorem Laszko i wiceminister zdrowia Ukrainy Iryną Mykychak dotyka bardzo wielu aspektów. Wyjaśnił, że dotyczy m.in. współpracy Ministerstwa Zdrowia Ukrainy z Narodowym Funduszem Zdrowia, w ramach której przedstawiane są warunki systemowe, czyli jak nasz model opieki zdrowotnej jest realizowany, jak również dzielenie się swoimi doświadczeniami z rozwiązań cyfrowych, które Ukraina rozpoczęła wdrażać.

Jak zaznaczył Niedzielski, "najważniejsze jest to, że zgodnie z ustaleniami, będziemy pomagali Ukrainie wejść w struktury Unii Europejskiej realizując szkolenia, które są na drodze do wejścia do UE". - Mam nadzieję, że ten proces bardzo szybko nastąpi- ocenił szef MZ.

Wiceminister zdrowia Ukrainy w Warszawie: W ciemnych czasach poznajemy światłych ludzi

- Od dziewięciu miesięcy realizowany jest program ewakuacji medycznej chorych z Ukrainy. Ewakuowano już ponad 2 tys. chorych. 1,5 tys. osób chorych onkologicznie, za pośrednictwem hubu zorganizowanego w Polsce zostało przewiezionych do placówek medycznych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, gdzie poddano je profesjonalnemu leczeniu - mówiła wiceminister zdrowia Ukrainy Iryna Mykychak. 

- Jest takie powiedzenie, że w ciemnych czasach poznajemy światłych ludzi, i chcę powiedzieć, że wszystko to, z czym spotykamy się w Polsce, zarówno ludzie, jak i wszystko, co tutaj się dzieje jest dla nas objawieniem się tego światła, tej dobroci (...). Czujemy polskie serca, polską pomoc u nas w Ukrainie. Wspieracie nas na różnych frontach. Razem walczymy na froncie medycznym - wskazała.

Jak mówiła, ukraińscy medycy pracują często w bardzo ciężkich warunkach, w warunkach pola walki, w warunkach przyfrontowych, w szpitalach pozbawionych ogrzewania, elektryczności, z prądem z generatorów. - Państwo nawet nie jesteście w stanie sobie wyobrazić, jak ważna jest taka bliska współpraca między naszymi krajami, że mogę zadzwonić do Polski i w ciągu półgodziny mam ewakuacyjny pociąg medyczny lub samolot, który zabiera naszych najciężej rannych żołnierzy na leczenie w polskim szpitalu - powiedziała wiceminister zdrowia Ukrainy.

- Razem przygotowujemy się, wręcz zaczynamy odbudowę naszej ukraińskiej opieki zdrowotnej, którą chcemy podnieść na poziom europejski, aby razem móc tworzyć silną pod tym względem Unię Europejską - mówiła Mykychak. Podziękowała za nadanie projektowi rangi bezpieczeństwa narodowego. - Medycyna jest też elementem bezpieczeństwa narodowego - podkreśliła.

Atak zimy w południowej Polsce. Wyjątkowo ciężko na Podkarpaciu/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także