Reklama

Jacek Siewiera

Poniedziałek, 17 października 2022 (18:45)AktualizacjaPoniedziałek, 18 września 2023 (12:04)

Jacek Siewiera to polski wojskowy w stopniu oficera, a także lekarz i prawnik. Od 15 czerwca 2022 roku na wniosek prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pełni funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN Jacek Siewiera
Szef BBN Jacek Siewiera/Wojciech Stróżyk/Reporter

Jacek Siewiera

  • Data urodzenia:27.04.1984
  • Miejsce urodzenia:Wrocław
  • Kraj urodzenia:Polska

Jacek Siewiera — wykształcenie

Jacek Siewiera studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a także prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Medycyny Sądowej UM, gdzie w 2015 roku obronił pracę doktorską „Kliniczna oraz formalno-prawna ocena postępowania w przypadku braku skuteczności terapii podtrzymującej życie”, którą napisał pod kierunkiem profesor Barbary Świątek.
 
Studiował również na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie ukończył z wyróżnieniem edukację w zakresie strategii i innowacji.

Jacek Siewiera — kariera

W 2015 roku Siewiera rozpoczął służbę wojskową. Stworzył Klinikę Medycyny Hiperbarycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie i został jej pierwszym kierownikiem. W 2017 roku w stworzonej przez siebie klinice podjął próbę uratowania pilota MIG29, który uległ wypadkowi po awarii samolotu w trakcie lotu. Był to pierwszy na świecie opisany przypadek skutecznego leczenia choroby dekompresyjnej dużych wysokości poprzez wykorzystanie terapii hiperbarycznej. Cała procedura została wykonana z narażeniem zdrowia i życia lekarza, czyli Jacka Siewiery.
 
Od 30 marca do 9 kwietnia 2020 roku w trakcie pandemii COVID-19 był członkiem, a zarazem dowódcą, Polskiej Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii, za co został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność przez prezydenta Andrzeja Dudę.
 
W kwietniu 2020 roku był dowódcą Polskiej Misji Medycznej do USA, gdzie wspólnie z Gwardią Narodową uczestniczył w walce z pandemią COVID-19. W Stanach Zjednoczonych został wyróżniony Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois.
 
15 czerwca 2022 roku został mianowany sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, a następnie od 11 października 2022 pełni funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jacek Siewiera — życie prywatne

Na temat życia prywatnego Jacka Siewiery nie ma wielu informacji. W czasie wolnym od pracy oddaje się swoim pasjom – jest sternikiem morskich jachtów oraz płetwonurkiem.

Jacek Siewiera - Wiadomości

Jacek Siewiera - Wideo