Ruszyła operacja Europolu. Chodzi o majątki osób objętych sankcjami
Operacja "Oscar", którą rozpoczął Europol, ma doprowadzić do sprawniejszego zamrażania majątków pochodzących z działalności przestępczej, należących do osób objętych unijnymi sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - podała organizacja w oświadczeniu. Europejska policja wesprze też dochodzenia w państwach UE rozpoczęte w sprawach o obchodzenie unijnych sankcji.

Europejski Urząd Policji (Europol) to unijna agencja egzekwowania prawa z siedzibą w Hadze, której zadaniem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w Europie poprzez zapewnianie pomocy organom ścigania w państwach członkowskich UE. Organizacja ta zajmuje centralne miejsce w europejskiej strukturze bezpieczeństwa.
Europol i operacja "Oscar"
Europol rozpoczął operację "Oscar" wraz z państwami UE, Europejską Jednostką Współpracy Sądowej (Eurojust) i Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
Operacja ma na celu wsparcie dochodzeń prowadzonych przez państwa UE w związku z obchodzeniem unijnych sankcji handlowych i gospodarczych. Całe przedsięwzięcie ma potrwać co najmniej rok.
Zadaniem Europolu jest m.in. ułatwienie wymiany informacji i danych wywiadowczych oraz zapewnienie wsparcia analitycznego dochodzeń i ekspertyz kryminalistycznych, jak i wsparcie finansowe odpowiednich organów krajowych.
Ukraińskie MSZ stworzyło archiwum rosyjskich zbrodni wojennych
W poniedziałek ambasada Ukrainy w Polsce poinformowała, że ukraińskie MSZ wraz z partnerami stworzyło internetowe archiwum rosyjskich zbrodni wojennych. "Zebrane w nim dowody przekazują światu prawdę o okrucieństwach armii rosyjskiej w Ukrainie i gwarantują nieuchronność kary dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych" - podała ambasada. Archiwum dostępne jest online pod wskazanym przez władze Ukrainy adresem.
Strona dokumentuje zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską w Ukrainie podczas inwazji rozpoczętej na pełną skalę 24 lutego 2022 roku. Zbrodnie podzielone są na 7 kategorii: morderstwo niewinnych ludzi, ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne, zniszczenie miast i wsi, zakładnicy i tortury, nielegalna deportacja, atak na religię i kulturę, gwałty.
Wojna w Ukrainie. Masakra w Buczy
Wojna w Ukrainie trwa od 48 dni. W dniu 24 lutego na rozkaz Władimira Putina wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy w związku z rozkazem "zapewnienia pokoju" w uznanych wcześniej republikach Donieckiej i Ługańskiej.
Celem Rosjan szybko stało się nie tylko wojsko i infrastruktura strategiczna, ale też obiekty cywilne oraz ludność Ukrainy. Na początku kwietnia wojskom ukraińskim udało się odbić podkijowskie miejscowości, w tym Buczę, gdzie na ulicach znaleziono ciała zabitych z zimną krwią mieszkańców, w tym dzieci. Szacuje się, ze tylko w samej Buczy Rosjanie dopuścili się ludobójstwa na blisko 400 cywilach.