Rosjanie zaskoczyli ekspertów. "Pierwszy taki przypadek w historii"
Analitycy wojskowi są przekonani, że Rosjanie zmodyfikowali pociski manewrujące Ch-101 tak, by uruchamiać tzw. pułapki cieplne. W sieci pojawiło się nagranie, sugerujące wystrzelenie takich pułapek z rosyjskiego pocisku Ch-101 podczas ostatniego zmasowanego ataku na Ukrainę. Eksperci twierdzą, że jest to wersja produkcyjna Ch-101, która powstała przed lutym 2022 roku.
Analitycy są pewni, że opracowano wariant rosyjskiego pocisku Ch-101, który może uruchamiać pułapki cieplne, czyli gorące flary wystrzeliwane, by na nie naprowadzać cel.
W sieci pojawiło się nagranie wideo, na którym widać wystrzelenie pułapek termicznych z rosyjskiego pocisku manewrującego Ch-101 podczas zmasowanego ataku na Ukrainę w piątek 29 grudnia.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja
Rosja. Modyfikacja pocisków Ch-101
"To niezwykłe, ponieważ po raz pierwszy w historii działań wojennych pocisk manewrujący wystrzelił pułapki termiczne w celu przeciwdziałania obronie powietrznej" - pisze Defence Express.
Eksperci twierdzą, że chodzi o seryjną modyfikację Ch-101, która powstała przed lutym 2022 roku. Ukraińska obrona powietrzna często likwidowała takie "wytwory" wroga - ocenia agencja Unian.
Mowa o rosyjskim pocisku Ch-101 w modyfikacji 504AP. Ten różni się od podstawowej wersji Ch-101 na dwa sposoby: stacją zakłócającą SP-504 do zwalczania MANPADS oraz systemem naprowadzania Otblesk-U, który działa podobnie do zachodnich systemów TERCOM i DSMAC ,używanych w amerykańskim Tomahawku.
Ukraina. Rosja używa zmodyfikowanych pocisków
Według niektórych doniesień, po raz pierwszy w wojnie przeciwko Ukrainie Rosja użyła zmodyfikowanych Ch-101, które mogą wystrzeliwać pułapki termiczne, w listopadzie 2022 roku. Pierwsze zestrzelenie zmodyfikowanego Ch-101 w wersji 504AP przez ukraiński system obrony powietrznej odnotowano w styczniu 2023 roku.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przyznał oficjalnie, że Rosjanie używali zmodyfikowanych Ch-101, ale - jak podano - wróg nie odniósł na tym polu sukcesu.
"Fakt, że takie pociski były używane, nie pomógł Rosji przeciwdziałać ukraińskiej obronie powietrznej" - komentuje Unian.
Według eksperta Petra Butowskiego w latach 2021-2022 rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy wyprodukował około 111 pocisków Ch-101 w wersji 504AP. Zgodnie z planami na 2024 roku lotnictwo strategiczne Rosji powinno otrzymać co najmniej 167 pocisków tego typu. Wynika z tego, że Rosjanie uważają za sensowne użycie Ch-101 z "ulepszeniem", nawet jeśli nie jest on skuteczny przeciwko ukraińskiej obronie powietrznej - zauważa Unian.
Wojna na Ukrainie. Zmodyfikowane pociski uderzyły w Kijów
W sobotę, 29 grudnia Rosjanie wykorzystali około 158 rakiet balistycznych i dronów, aby zaatakować Ukrainę - informował głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że w sobotnim zmasowanym ataku Rosji na Ukrainę zginęło 39 osób. Uderzenie dotknęło prawie 120 miast i wsi oraz setki obiektów cywilnych.
Źródło: Unian
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!\