Media: UE chroni rosyjskiego oligarchę przed sankcjami
Unia Europejska chroni przed sankcjami rosyjskiego oligarchę Władimira Lisina, który związany jest z przemysłem zbrojeniowym, w tym produkcją broni atomowej - wskazuje francuski portal śledczy Disclose. Jeden z najbogatszych ludzi w Rosji posiada biznesy i posiadłości we Francji, Włoszech i Belgii. Jak przekazano, jego majątek szacowany jest na 18 mld dolarów.
Lisin dostarczał stal kilkunastu rosyjskim producentom broni. Pomimo powiązań z firmami projektującymi pociski balistyczne i drony oligarcha nie podlega żadnym sankcjom w Europie i Stanach Zjednoczonych - wynika z dochodzenia Disclose.
Media: Władimira Lisina brakuje na liście osób objętych sankcjami
W sumie sankcjami międzynarodowymi objętych jest obecnie ponad 1000 rosyjskich obywateli. Jachty, prywatne odrzutowce, wille, konta bankowe, dzieła sztuki zostały zamrożone przez międzynarodowe instytucje; w całej Europie zablokowano prawie 30 mld euro aktywów - przypomina portal.
Wyjątkiem pozostaje jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, 66-letni Lisin, stojący na czele Nowolipieckiej Stali (NLMK), grupy posiadającej kopalnie i huty w Rosji oraz fabryki w Europie, w tym we Francji, Włoszech czy w Belgii - zauważa Disclose. Dodaje, że majątek oligarchy, posiadającego m.in. zamek w Szkocji i nieruchomości na południu Francji, szacowany jest na 18 mld dolarów.
Lisin nadal może swobodnie podróżować po świecie z wyjątkiem Australii, która umieściła go na swojej liście sankcyjnej.
Zarzuty stawiane Lisinowi dotyczą nie tylko jego działalności w hutnictwie. Z posiadanych przez Disclose dokumentów wynika, że jego inna firma, Volga Shipping, specjalizująca się w transporcie morskim, odegrała aktywną rolę w obchodzeniu sankcji związanych z importem do Europy towarów przewożonych rosyjskimi statkami, m.in. transportując ropę do Grecji.
We Francji, w swoim zakładzie w Strasburgu, NLMK zatrudnia 144 osoby, które wytwarzają około 400 tys. ton stali rocznie dla przemysłu motoryzacyjnego i budowlanego.
Francuskie MSZ, kancelaria ministra gospodarki i finansów oraz kancelaria premiera nie odpowiedziały na pytanie Disclose, czy Lisin znajduje się na liście sankcyjnej obowiązującej we Francji. Dyrekcja Generalna Skarbu podała, że majątek Lisina nie podlega zamrożeniu.
Portal śledczy podaje natomiast, że Lisin ma "wpływowych przyjaciół" w Belgii, gdzie duży waloński fundusz inwestycyjny Sogepa posiada 49 proc. kapitału NLMK Belgium Holdings, który zatrudnia 1200 osób.