Kijów opracował "przerażającą innowację". Chodzi o "smocze drony"
Amerykańskie media donoszą o stosowanej przez Kijów "przerażającej innowacji" na froncie. Chodzi o tzw. smocze drony, które zrzucają na rosyjskie pozycje stopiony metal. Eksperci podkreślają, że wykorzystywanie dronów w ten sposób jest "dość innowacyjne". - Osiągnięty efekt jest bardziej psychologiczny niż fizyczny - dodają.
Seria nagrań opublikowanych w mediach społecznościowych - w tym środowe zamieszczone na Telegramie przez ukraiński MON - pokazuje nisko lecące drony, zrzucające na rosyjskie pozycje "strumienie ognia", a właściwie stopiony metal.
Wojna w Ukrainie. Amerykańskie media o "smoczych dronach"
"Rozpalona do białości mieszanina glinu i tlenku żelaza, zwana termitem, pali się w temperaturach do 2200 stopni Celsjusza. Spadając z drona, termit przypomina ogień wydobywający się z paszczy mitycznego smoka, od czego drony zyskały przydomek" - czytamy w artykule.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja.
"Drony uderzeniowe to nasze skrzydła zemsty, zrzucające ogień prosto z nieba!" - napisała w mediach społecznościowych ukraińska 60. brygada zmechanizowana. Jak dodano, stają się one "realnym zagrożeniem" dla rosyjskich żołnierzy, paląc ich pozycje "z precyzją, której nie może osiągnąć żadna inna broń".
"Przerażająca innowacja". Ukraińskie drony zrzucają na rosyjskie pozycje stopiony metal
Według Nicholasa Drummonda, analityka przemysłu obronnego i byłego oficera armii brytyjskiej, "głównym efektem działania ukraińskich dronów z termitem" jest prawdopodobnie wywołanie strachu w szeregach rosyjskiej armii.
Jak stwierdził ekspert, ten sposób wykorzystania dronów jest "dość innowacyjny". - Ale w ten sposób osiągnięty efekt jest bardziej psychologiczny niż fizyczny - ocenił w rozmowie z CNN.
Zdaniem Drummonda, "Ukraina ma ograniczoną zdolność do wytwarzania termitu", co oznaczałoby, że tzw. smocze drony to raczej "niszowa zdolność" niż nowa broń głównego nurtu. Specjalista przyznał jednak, że drony z termitem mogą wywoływać przerażenie.
"Smocze drony". Termit wykorzystywano już podczas I wojny światowej
CNN podkreśla, że "termit może łatwo przepalić prawie wszystko, łącznie z metalem, więc ochrona przed nim jest niemal niemożliwa". Amerykańska stacja przypomina również, że potencjał militarny tej mieszaniny został odkryty już podczas I wojny światowej, gdy Niemcy zrzucały go ze sterowców na cele w Wielkiej Brytanii.
Według Action on Armed Violence (AOAV), brytyjskiej grupy antywojennej, Ukraina już wcześniej używała termitu zrzucanego z dronów do trwałego unieruchomienia rosyjskich czołgów. Mieszanka była zrzucana "bezpośrednio przez włazy", gdzie intensywne ciepło szybko paliło i niszczyło wszystko wewnątrz czołgu - czytamy w raporcie AOAV.
Źródło: CNN
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!