Testy antygenowe nie w każdej aptece. Przynajmniej na razie

Jolanta Kamińska

Jolanta Kamińska

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Według zapowiedzi ministra zdrowia testy antygenowe miały być w każdej aptece. Na razie do takiej powszechności daleka droga. Pięć tysięcy farmaceutów przeszło szkolenia w zakresie wykonywania testów, jednak wyzwaniem są warunki lokalowe. Choć zmiany wchodzą w życie od czwartku, obecnie nie wiadomo, ile dokładnie aptek zacznie tego dnia wykonywać testy.

Test antygenowy na koronawirusa; zdj. ilustracyjne
Test antygenowy na koronawirusa; zdj. ilustracyjne Łukasz GdakEast News

W ostatnich miesiącach Polacy masowo wykupywali z aptek testy antygenowe, które można samodzielnie wykonać w domu. W grudniu padł rekord - sprzedano ich ponad milion. Aptekarze spodziewają się kolejnych wysokich wyników.

- Zgodnie z aktualnymi danymi, w pierwszych trzech tygodniach stycznia w aptekach sprzedano blisko 1,5 mln testów antygenowych. Z końcem miesiąca padnie nowy rekord - przyznaje mówi Interii Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Testy w aptekach za darmo. Wynik zostanie odnotowany

Od czwartku testować można się będzie także w aptekach, bez skierowania i to za darmo. Testy antygenowe finansuje NFZ, a przeprowadzą je farmaceuci. Wynik zostanie odnotowany w systemie monitorującym sytuację epidemiologiczną. Jeśli będzie pozytywny, osoba zakażona zostanie objęta nadzorem epidemicznym i trafi na izolację trwającą 10 dni. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem sms-a lub przez konto IKP.

- Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce - zapowiadał przed kilkoma dniami minister zdrowia. Na wyrost. Dziś wiadomo, że w najbliższym czasie to z pewnością niemożliwe.

- Pierwsze apteki będą mogły uczestniczyć w tym systemie od jutra, ale nie spodziewajmy się, że od jutra będzie wysyp, raczej w przeciągu najbliższych dni kolejne apteki będą ruszały - przyznał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Testy antygenowe w aptekach. Co wiadomo?

O tym, czy w aptece będą wykonywane testy na koronawirusa decyduje podmiot, który aptekę prowadzi. Konieczne są odpowiednie warunki lokalowe i przeszkolony personel.

Ta druga kwestia wydaje się być łatwiejszą do spełnienia. Dotychczas w specjalnych szkoleniach online w zakresie wykonywania wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonywania testów wzięło udział 5 tys. farmaceutów.

Trudniej z zapewnieniem odpowiedniego miejsca, które zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo nie tylko testowanym, ale także klientom apteki, czy osobom chcącym skorzystać ze szczepienia.

- Kluczowe jest spełnienie przez placówkę określonych wymogów sanitarno-epidemiologicznych i zapewnienie niezakłóconego wykonywania innych czynności w aptece, m.in. obsługi pacjentów, czy wykonywania szczepień. Apteki będą włączać się do programu sukcesywnie, tak samo jak ma to miejsce w przypadku placówek, które realizują szczepienia przeciw COVID-19. To apteki, w których potencjalnie testowanie w kierunku COVID-19 mogłoby odbywać się w pierwszej kolejności - mówi Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Kolejka do apteki w Łodzi. Zdjęcie ilustracyjneMarian ZubrzyckiAgencja FORUM

W skali kraju to blisko 1600 takich punktów, czyli ponad 10 proc. wszystkich aptek. Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje, by testowanie odbywało się w tzw. pokojach opieki farmaceutycznej. - Ze względów bezpieczeństwa testowanie w odrębnym pomieszczeniu jest konieczne - mówi Gancarz.

W momencie publikacji tekstu ani resort zdrowia, ani Naczelna Izba Aptekarska nie potrafiły precyzyjnie odpowiedzieć, w ilu aptekach w kraju będzie można wykonać test antygenowy. Nieoficjalnie słyszymy, że osoby, które od czwartku chciałaby to zrobić powinny same orientować się, gdzie istnieje taka możliwość. Jednak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Interią przekazał, że ma się to zmienić i resort zdrowia opublikuje na swojej stronie listę testujących aptek.

Testy antygenowe także w punktach wymazowych. Zapowiedź wiceministra

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w obliczu narastającej fali zakażeń zwiększenie możliwości i wydolność systemu testowania jest traktowane priorytetowo.

- Wprowadzimy możliwość wykonywania testów antygenowych, na które nie potrzeba skierowania, w punktach, gdzie pobierane są wymazy na testy PCR. Zależy nam na poszerzeniu dostępności testowania, bo piąta fala jest momentem, kiedy musimy testować jak najwięcej osób - zapowiedział w rozmowie z Interią Waldemar Kraska.

W środę resort zdrowia poinformował o wykonaniu ponad 170 tys. testów. To rekordowa liczba od początki pandemii. Jednocześnie wirusolodzy wskazują, że to wciąż za mało, bo taka liczba testów nie pozwala uchwycić faktycznej skali zakażeń.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kosiniak-Kamysz w "Graffiti" o pandemii w Polsce: Nie ma żadnego przygotowania do tej piątej fali
      Kosiniak-Kamysz w "Graffiti" o pandemii w Polsce: Nie ma żadnego przygotowania do tej piątej fali Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na