Reklama

Unia Pracy

Wtorek, 11 marca 2025 (10:05)AktualizacjaWtorek, 11 marca 2025 (14:24)

Unia Pracy (UP) to polska partia polityczna o charakterze socjaldemokratycznym. Została założona w 1992 r. przez działaczy dawnej opozycji demokratycznej i osoby wywodzące się z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a na jej czele stanął Ryszard Bugaj.

Unia Pracy
Unia Pracy/Piotr Gamdzyk/Reporter

Unia Pracy - najważniejsze informacje

Unia Pracy - historia powstania

Unia Pracy powstała 7 czerwca 1992 r. jako alternatywa dla postkomunistycznej lewicy i centroprawicowych ugrupowań kształtujących nowy system polityczny w Polsce. Wśród założycieli znaleźli się działacze z różnych środowisk lewicowych, w tym byli opozycjoniści z czasów PRL oraz osoby związane z NSZZ "Solidarność".

Jednym z najważniejszych współtwórców i pierwszym przewodniczącym partii był ekonomista i polityk Ryszard Bugaj, dawny działacz "Solidarności" oraz poseł na Sejm kontraktowy I oraz II kadencji (1989-1997).

W latach 1993-2001 Unia Pracy współtworzyła rządy koalicyjne z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD), a jej członkowie obejmowali ważne stanowiska ministerialne. W latach 2001-2005 partia ponownie współtworzyła rząd, początkowo w koalicji z SLD i Polskim Stronnictwem Ludowym, a od 2003 r. w mniejszościowym rządzie z SLD, do którego w 2004 r. dołączyła także Socjaldemokracja Polska.

Unia Pracy współpracowała z ugrupowaniami lewicowymi i miała swoich przedstawicieli w Sejmie oraz rządach koalicyjnych. Wicepremierami z ramienia partii byli Marek Pol (2001-2004) i Izabela Jaruga-Nowacka (2004-2005).

Unia Pracy - poglądy

Partia stawia sobie za cel reprezentację interesów środowisk pracowniczych. Opowiada się za wolnością, demokracją, społeczną sprawiedliwością, równością szans, efektywnością ekonomiczną, ludzką solidarnością, obywatelską samorządnością, tolerancją oraz poszanowaniem praw mniejszości, zwłaszcza narodowych.

Unia Pracy postuluje również rozdział Kościoła od państwa oraz promuje tolerancję religijną i światopoglądową. Jako część koalicji lewicowej opowiada się za liberalizacją prawa aborcyjnego, dążąc do zapewnienia kobietom pełni praw reprodukcyjnych i dostępu do legalnej oraz bezpiecznej aborcji.

Unia Pracy - przewodniczący

Obecnym przewodniczącym Unii Pracy jest Waldemar Witkowski. Pełni tę funkcję od 2006 r.

Unia Pracy - członkowie

Do członków Unii Pracy należeli: Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w PRL i współzałożyciel partii oraz Wiesława Ziółkowska, polityk wywodząca się z reformatorskiego skrzydła PZPR, która również miała istotny udział w tworzeniu UP.

Związani z partią byli także: Jan Orkisz, działacz lewicowy i Ewa Kralkowska, lekarka i polityk. Do grona członków UP należeli również Andrzej Puzio, aktywny działacz społeczny i polityczny, oraz Adam Gierek, polityk i naukowiec, syn Edwarda Gierka. Istotną rolę w partii odegrali także Marek Balicki, lekarz i polityk oraz Andrzej Aumiller, polityk i inżynier, związany z Unią Pracy.

Unia Pracy - Wiadomości

Poniedziałek, 27 maja 2019 (10:15)
72 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na PiS - wynika z sondażu late poll Ipsos. Jeśli chodzi o wiek głosujących, partia Jarosława Kaczyńskiego prowadzi wśród wyborców w wieku...
Przejdź na