Adam Gierek - wykształcenie
Adam Gierek studiował na Politechnice Warszawskiej. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, które ukończył w 1961 roku.
W latach 1962-1965 odbył staż aspirancki w Moskiewskiej Wyższej Szkole Samochodowo-Mechanicznej (MAMI), który zakończył obroną rozprawy doktorskiej. W 1968 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 1972 roku tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1979 roku profesora zwyczajnego na Politechnice Śląskiej.
Adam Gierek - kariera zawodowa
Po ukończeniu studiów Adam Gierek rozpoczął pracę jako asystent w
Katedrze Odlewnictwa Politechniki Śląskiej. W 1972 roku został organizatorem Instytutu Inżynierii Materiałowej na Wydziale Metalurgii Politechniki Śląskiej, a w 1973 roku członkiem-korespondentem
Polskiej Akademii Nauk.
W latach 1970-1982 Adam Gierek należał do Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego NOT. W czasie urlopu bezpłatnego w latach 1982-1989 był zatrudniony jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.
Po powrocie do Polski, w latach 1989-1991 kierował Zakładem Materiałoznawstwa i Technologii Materiałów w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a od 1991 r. kierował na tej uczelni Katedrą Technologii Stopów Metali i Kompozytów.
Adam Gierek jest autorem ponad 200 publikacji i autorem lub współautorem ponad 80 patentów.
Od 1973 r. Adam Gierek jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Należy do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Odlewników.
Adam Gierek jest publicystą tygodnika "Przegląd".
Adam Gierek - kariera polityczna
W 2001 roku uzyskał mandat senatorski V kadencji Senatu, będąc kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy. W trakcie kadencji Senatu został działaczem Unii Pracy i był jej wiceprzewodniczącym w latach 2010-2013.
W 2004 roku został wybrany na
deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W PE Adam Gierek pracował m.in. w komisji przemysłu, badań naukowych i energii.
W 2004 roku był współzałożycielem Ruchu Odroczenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka i z jego ramienia planował wystartować w wyborach prezydenckich w 2015 roku, jednak ostatecznie do tego nie doszło.
W 2009 i 2014 roku uzyskiwał reelekcję do Parlamentu Europejskiego. W Parlamencie Europejskim w czasie wszystkich trzech kadencji był członkiem grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.
W 2019 roku Adam Gierek nie ubiegał się o kolejny mandat eurodeputowanego i zawiesił swoją działalność polityczną.
Adam Gierek - odznaczenia
Adam Gierek został odznaczony m.in. Orderem Sztandaru Pracy II klasy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju", Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony dla Miasta Sosnowca. Czterokrotnie otrzymał nagrodę państwową I stopnia (zespołowa, 1972, 1976 i 1980)
Adam Gierek - życie prywatne
Syn Stanisławy z domu Jędrusik i
Edwarda Gierka, byłego I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. W 1947 roku Adam Gierek przyjechał wraz z rodzicami z Belgii do Polski. Najpierw mieszkał w Katowicach, a w latach 50. przeniósł się z rodziną do Warszawy.
Adam Gierek był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Ariadna Gierek-Łapińska - lekarka, okulistka, profesor medycyny. Następnie poślubił Krystynę Zębalę-Gierek. Ma córkę Stanisławę i syna Marcina.