Reklama

Michał Gramatyka

Czwartek, 28 marca 2024 (13:16)AktualizacjaPiątek, 17 maja 2024 (13:56)

Michał Sebastian Gramatyka to polski polityk, wieloletni samorządowiec, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, biegły sądowy oraz muzyk. Poseł na Sejm IX i X kadencji, a od 2023 roku wiceminister w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Michał Gramatyka
Michał Gramatyka/Piotr Molecki/East News

Michał Gramatyka

  • Data urodzenia:08.10.1971
  • Miejsce urodzenia:Katowice
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Michał Gramatyka - wykształcenie

Michał Gramatyka ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach (woj. śląskie). Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Michał Gramatyka w 1997 r. uzyskał aplikację prokuratorską. W 1999 r. zdobył stopień doktora nauk prawnych ze specjalizacją w kryminalistyce.

Michał Gramatyka - doświadczenie zawodowe

Michał Gramatyka jest autorem i współautorem wielu prawniczych publikacji związanych z kryminalistyką. Pracował w Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. 

Jest wykładowcą. Wykładał w takich placówkach jak: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,  Zakład Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach.

Pracował w dużym polskim koncernie, będąc odpowiedzialnym za m.in budowę Centrów Usług Wspólnych oraz za organizację obsługi prawnej.

W 2013 roku został dyrektorem Departamentu Zarządzania Operacyjnego w koncernie energetycznym Enea, a w 2015 roku wiceprezesem Tauron Polska Energia. Został odwołany z tego urzędu pod koniec tego samego roku. 

Michał Gramatyka - działalność polityczna 

Michał Gramatyka ma wieloletnie doświadczenie samorządowe. Był działaczem Unii Wolności, z której z sukcesem startował w wyborach w 1998 roku do rady miasta w Tychach. W tym samym roku został wiceprzewodniczącym, a rok później już przewodniczącym rady tego miasta. W następnej kadencji ponownie udało mu się uzyskać mandat radnego z ramienia komitetu wyborczego Andrzeja Dziuby

W 2004 roku bez sukcesu startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Do rady miasta Tychy udało mu się dostać również w wyborach w 2006 oraz w 2010 roku. W 2009 roku został powołany na wiceprezydenta Tych. 

W wyborach samorządowych w 2014 r. uzyskał mandat radnego sejmiku województwa śląskiego z listy Platformy Obywatelskiej.  Pełnił też rolę wicemarszałka województwa śląskiego w latach 2016-2018. Pozostał radnym w kolejnej kadencji sejmiku województwa śląskiego.

Z sukcesem startował w wyborach parlamentarnych w 2019 roku z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

W lipcu 2021 dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku udało mu się uzyskać mandat do Sejmu X kadencji z listy Trzeciej Drogi. W grudniu 2023 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w trzecim rządzie Donalda Tuska.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Michał Gramatyka - życie prywatne

Michał Gramatyka prywatnie jest ojcem dwóch synów - Jana i Antoniego. 

Michał Gramatyka jest pasjonatem muzyki. Śpiewa oraz gra na gitarze basowej w szantowym zespole "Perła i Łotry". Utwór jego zespołu "My mother told me"stał się hitem prestiżowej listy przebojów "Billboard". Jest również żeglarzem. 

Interesuje się też nowymi technologiami.

Michał Gramatyka - Wiadomości

Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...

Michał Gramatyka - Wideo