Reklama

Łukasz Kohut

Piątek, 6 października 2023 (15:15)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (15:23)

Łukasz Kohut to polski polityk, europoseł, politolog, fotograf i śląski regionalista.

Łukasz Kohut
Łukasz Kohut/Paweł Wodzyński/East News

Łukasz Kohut

  • Data urodzenia:10.09.1982
  • Miejsce urodzenia:Katowice
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Łukasz Kohut - wykształcenie

W 2001 roku Łukasz Kohut został absolwentem II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku.

Łukasz Kohut ukończył politologię i zarządzanie w marketingu na Uniwersytecie Śląskim. Studiował również na Savonia University of Applied Sciences w Finlandii w ramach program Erasmus.

Jest absolwentem kursu pedagogicznego na Politechnice Krakowskiej i Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Łukasz Kohut - kariera zawodowa

Po ukończeniu studiów był pracownikiem banku w Sosnowcu, a następnie od 2008 r. pracował w Norwegii jako pracownik magazyny książek, a potem księgowy. Od 2010 r. był pracownikiem międzynarodowego projektu norwesko-czesko-filipińskiego w stolicy Czech Pradze

W latach 2015 do 2019 miał własną działalność gospodarczą i pracował jako fotograf.

Łukasz Kohut - działalność polityczna

W 2012 r. Łukasz Kohut dołączył do Ruchu Palikota (później Twój Ruch).

Łukasz Kohut w 2015 r. startował w wyborach parlamentarnych z listy Zjednoczonej Lewicy i otrzymał najlepszy wynik.

W 2018 r. wystąpił z Twojego Ruchu, a od 2019 r. współtworzył Partię Wiosna Roberta Biedronia i koordynował jej struktury regionalne.

Łukasz Kohut wraz z organizacją Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich walczy o wprowadzenie do lokalnych szkół edukacji regionalnej i "ślonskiej godki" czyli śląskiego dialektu

Jest także członkiem stowarzyszenia Śląskie Perły, które rozpoczęło działalność na fali Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Z inicjatywy Kohuta powstała w Rybniku Rada Kobiet.

Łukasz Kohut - działalność w PE

W 2019 r. Łukasz Kohut zdobył mandat europosła w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Wiosny. W Europarlamencie jest członkiem Komisji: Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 

Uczestniczy także w Delegacji do Parlamentarnego Komitetu Stabilizacji i Stowarzyszenia UE-Serbia, Delegacji do spraw Współpracy w ramach Wymiaru Północnego i do spraw Stosunków ze Szwajcarią i Norwegią. Należy też do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE–Islandia oraz do Wspólnej Komisji Parlamentarnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)

Łukasz Kohut jest członkiem Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE.

W 2022 r. przygotował rezolucję PE wzywającą polski parlament i rząd do uznania języka śląskiego za język regionalny. Był pierwszą osobą, która przemawiała w języku śląskim na forum Europarlamentu.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Łukasz Kohut - działania w pandemii COVID-19

W czasie pandemii COVID-19 był inicjatorem grupy wolontariuszy, która na terenie województwa śląskiego prowadziła pogotowie zakupowe dla seniorów. 

Łukasz Kohut interweniował także w sprawie regionalnego i odpowiedzialnego działania przedsiębiorców oraz zniwelowania nierówności w dostępie do branży turystycznej mieszkańców województwa śląskiego po tym, jak pojawiły się głośne incydenty związane z odmową świadczenia usług.

Łukasz Kohut - sprawa kardynała Stanisława Dziwisza

W listopadzie 2020 r. Kohut złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez kardynała Stanisława Dziwisza polegających na utrudnianiu ujawnienia wykorzystywania nieletnich przez duchownych oraz na niezawiadomieniu stosownych organów ścigania o przestępstwach księży wobec osób nieletnich.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Łukasz Kohut informował o złożeniu zażalenia na to postanowienie.

Łukasz Kohut - życie prywatne

Łukasz Marcin Kohut urodził się 10 września 1982 r. w Katowicach (woj. śląskie). 

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Radlinie w powiecie wodzisławskim.

Łukasz Kohut - Wiadomości

Wtorek, 30 kwietnia 2024 (16:44)
- Do końca wykazałem lojalność. Zrobiłem to w dobrym, śląskim stylu - powiedział Interii Łukasz Kohut, ustępujący europoseł związany z lewicą, który w najbliższych wyborach kandyduje z list KO....
Środa, 24 kwietnia 2024 (19:12)
Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie startował z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Jego nazwisko znalazło się na trzecim miejscu listy KO...

Łukasz Kohut - Wideo