Reklama

Jacek Saryusz-Wolski

Środa, 8 listopada 2023 (13:02)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (13:32)

Jacek Saryusz-Wolski jest ekspertem specjalizującym się w integracji europejskiej, doktorem nauk ekonomicznych i od 2004 r. deputowanym do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2006-2010 był wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, a w latach 2006-2017 wiceszefem Europejskiej Partii Ludowej.

Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-Wolski/Wojciech Strozyk//Reporter

Jacek Saryusz-Wolski

Jacek Saryusz-Wolski - wykształcenie i kariera naukowa

Jacek Saryusz-Wolski jest doktorem nauk ekonomicznych. Studiował i doktoryzował się na Uniwersytecie Łódzkim. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół zagadnień integracji europejskiej.

W latach 70. ukończył studia podyplomowe w Centre Européen Universitaire w Nancy we Francji. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki w Polsce i za granicą (np. uczelniach w Edynburgu, Grenoble czy Oxfordzie).

Jacek Saryusz-Wolski w latach 90. był wicerektorem Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Jacek Saryusz-Wolski - okres PRL

Jacek Saryusz-Wolski w czasie studiów był członkiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, a w 1980 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której członkiem był do 1981 roku. Jacek Saryusz-Wolski tłumaczył się potrzebą posiadania paszportu, niezbędnego do kontynuowania kariery naukowej poświęconej jednoczącej się Europie.

Równocześnie Jacek Saryusz-Wolski był członkiem "Solidarności", co ostatecznie przekreśliło jego starania o paszport. Jacek Saryusz-Wolski ma status pokrzywdzonego nadany przez IPN.

Jacek Saryusz-Wolski - działalność na rzecz integracji europejskiej

Na początku lat 90. XX w. Jacek Saryusz-Wolski jako ekspert zaangażował się w państwową działalność na rzecz integracji Polski z Unią Europejską.

Od 1991 roku był pełnomocnikiem rządu do spraw integracji (stanowisko to miało różne nazwy w różnych gabinetach). Doradzał m.in. Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Hannie Suchockiej czy Jerzemu Buzkowi

W latach 2000-2001 brał udział w polskich negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską.

Jacek Saryusz-Wolski - europoseł

W 2004 roku Jacek Saryusz-Wolski z sukcesem wystartował z list Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mandat zdobył następnie w kolejnych eurowyborach w 2009 i 2014 r.

W 2019 roku startował w wyborach do Europarlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał mandat eurodeputowanego. Uzyskał wtedy 186 851 głosów.

W Parlamencie Europejskim Jacek Saryusz-Wolski piastował istotne funkcje, m.in. był wiceprzewodniczącym PE (2004-2007), przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych PE (2007-2009), a w latach 2006-2017 był wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Jacek Saryusz-Wolski - odznaczenia

W 2003 roku Jacek Saryusz-Wolski w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz integracji Polski z Unią Europejską został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W tym samym roku został uhonorowany Legią Honorową, najwyższym francuskim odznaczeniem.

Otrzymał także odznaczenia w innych krajach, np. w 2013 roku prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odznaczył Jacka Saryusza-Wolskiego Orderem Zwycięstwa Świętego Jerzego za wspierania Gruzji w jej europejskich aspiracjach.

Jacek Saryusz-Wolski - życie prywatne

Jacek Saryusz-Wolski jest synem Emila i Eryki. W 1966 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. 

Synem Jacka Saryusz-Wolskiego jest Wojciech Saryusz-Wolski, który 13 stycznia 2014 r. został wicedyrektorem Biura Projektów Programowych w Kancelarii Prezydenta RP. Wcześniej przez ponad trzy lata pracował w Radzie do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) Komisji Europejskiej i w Radzie Spraw Zagranicznych (FAC) Komisji Europejskiej. Jest członkiem korpusu służby cywilnej UE. Był szefem gabinetu politycznego ministra środowiska Marcina Korolca, który w stracił stanowisko w listopadzie 2013 r. wskutek rekonstrukcji rządu. Jest absolwentem SGH i Kolegium Europejskiego w Brugii. 

Bratem Jacka Saryusz-Wolskiego jest dr Tomasz Saryusz-Wolski, związany z Politechniką Łódzką.

Jacek Saryusz-Wolski - Wiadomości

Wtorek, 30 kwietnia 2024 (16:27)
Beta Szydło otwiera listę PiS z małopolski w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gotowa jest również lista z Lubelszczyzny. Na pierwszym miejscu jest Mariusz Kamiński, a na drugim Jacek...
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (13:05)
Wszystko wskazuje na to, że Jacek Saryusz-Wolski jednak znajdzie się na listach PiS do Parlamentu Europejskiego. - Otrzymał propozycję, byłem świadkiem, jak ją przyjął - zdradził w Polsat News Adam...
Poniedziałek, 18 września 2023 (15:59)
Ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Kaczka w wywiadzie zapowiedział, że Kijów pozwie Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu w związku z ich odmową zniesienia zakazu importu...
Sobota, 11 lutego 2023 (06:51)
Jeśli opozycja nie będzie się umiała dogadać przed wyborami, to znaczy, że nie będzie potrafiła wspólnie rządzić po wyborach. Ten prosty test rozumieją wyborcy, powinni go zrozumieć politycy.

Jacek Saryusz-Wolski - Wideo