Jacek Dębski - wykształcenie
Jacek Dębski był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim.
Jacek Dębski - działalność polityczna
Jacek Dębski działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i przewodniczył łódzkiemu oddziałowi Narodowego Odrodzenia Polski.
Współpracował z Ruchem Młodej Polski (RMP), z którego wykluczono go w 1988 r. Powodem była decyzja o wysłaniu listu do władz emigracyjnego Stronnictwa Narodowego - uznanego przez kierownictwo RMP za "szkalujący" środowisko ruchu.
Od 1990 r. kierował łódzkim oddziałem Unii Polityki Realnej. Został sekretarzem lidera Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego.
Od 1993 r. zasiadał w zarządzie krajowym Kongresu Liberalno-Demokratycznego.
W 1997 r. związał się z Koalicją Konserwatywną wchodzącą w skład Akcji Wyborczej "Solidarność" (AWS). W 1997 r. w wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu poselskiego.
Następnie został usunięty z Koalicji Konserwatywnej, ponieważ kandydował bez oficjalnej rekomendacji partii. W marcu 2000 r. został wykluczony z Ruchu Społecznego AWS.
W 1997 r. objął stanowisko szefa
Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki (UKFiT) w randze ministra w rządzie
Jerzego Buzka.
W 1998 r. wszedł w konflikt z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Zdecydował się zawiesić władze związku, jednak wobec groźby wykluczenia polskich drużyn z rozgrywek międzynarodowych, musiał cofnąć tę decyzję.
Jego kadencja w UKFiT zakończyła się w
lutym 2000 r. Powodem była jego wypowiedź dla "Gazety Wyborczej", w której zasugerował, że polityk AWS naciskał na niego, aby zbierał kompromitujące materiały dotyczące byłych szefów UKFiT
Aleksandra Kwaśniewskiego i
Stanisława Stefana Paszczyka.
Jacek Dębski - kariera zawodowa
W latach 1991-1992 pełnił funkcję prezesa RSW "Prasa-Książka-Ruch", a w tym czasie przyczynił się m.in. do założenia spółki Empik. W latach 1994-1996 zarządzał Łódzką Wytwórnią Papierosów.
W 1997 r. Jacek Dębski objął stanowisko zarządcy komisarycznego w Zakładach Przemysłu Spirytusowego w Sieradzu.
Jacek Dębski - zabójstwo
W nocy z 11 na 12 kwietnia 2001 r.
Jacek Dębski został zamordowany w Warszawie przez zawodowego zabójcę
Tadeusza Maziuka.
Śledztwo ujawniło, że zabójstwo zlecił gangster Jeremiasz Barański, ps. "Baranina", od którego Jacek Dębski domagał się zwrotu pieniędzy. Halina Galińska, pseudonim "Inka" - znajoma Jacka Dębskiego, która towarzyszyła mu w noc zabójstwa - została skazana na osiem lat więzienia za współudział w zbrodni.
Niedługo po zatrzymaniu, zarówno Tadeusz Maziuk, jak Jeremiasz Barański popełnili samobójstwo w areszcie. Jacek Dębski został pochowany 23 kwietnia 2001 r. w Łodzi.
W 2008 r. tygodnik "Wprost" zakwestionował wcześniejsze ustalenia dotyczące śmierci Jacka Dębskiego, sugerując, że w tej sprawie mógł działać drugi, nieujawniony sprawca oraz że Jacek Dębski był tajnym współpracownikiem Urzędu Ochrony Państwa (UOP). Wskazano także na powiązania Jeremiasza Barańskiego ze Służbą Bezpieczeństwa.
Jacek Dębski - życie prywatne
Jacek Dębski pochodził z Łodzi.