Reklama

Frans Timmermans

Frans Timmermans /FREDERICK FLORIN /AFP
  • Data urodzenia:

    06.05.1961

  • Miejsce urodzenia:

    Maastricht

  • Kraj urodzenia:

    Holandia

Frans Timmermans to holenderski dyplomata i polityk. W latach 2012-2014 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Holandii. Od 2019 roku objął stanowisko wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za Europejski Zielony Ład.

Frans Timmermans — wykształcenie

Mimo że pochodzi z holenderskiego miasta Maastricht, Frans Timmermans naukę rozpoczął  w Belgii, następnie uczył się w Rzymie. W 1980 został absolwentem szkoły średniej w Heerlen. 5 lat później uzyskał tytuł magistra filologii francuskiej na holenderskim Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen. Ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego i literatury francuskiej na uniwersytecie w Nancy we Francji. Włada biegle wieloma językami: niderlandzkim, francuskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Frans Timmermans —  kariera polityczna

Frans Timmermans w latach 80. XX wieku dołączył do holenderskiej partii Demokracja 66 o profilu socjalliberalnym, natomiast w roku 1990 przeszedł do socjaldemokratycznej Partii Pracy. Do 1993 roku pełnił funkcję drugiego sekretarza w ambasadzie Holandii w Moskwie.

Po powrocie z Rosji kontynuował pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1994-1995 pracował w administracji komisarza europejskiego Hansa van den Broeka, następnie do 1998 roku jako doradca i sekretarz wysokiego komisarza ds. Mniejszości narodowych OBWE — Maxa van der Stoela.

W 1998 roku po raz pierwszy został członkiem niższej izby Stanów Generalnych Tweede Kamer. W latach 2007-2010 pełnił funkcję sekretarza stanu w biurze spraw zagranicznych. W 2012 roku został Ministrem Spraw Zagranicznych. Od 2014 roku pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, oddając przy tym urząd w MSZ Bertowi Koendersowi. W tym samym czasie zaczął pełnić funkcję także komisarza ds. regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych w KE. W 2019 został wiceprzewodniczącym wykonawczym odpowiedzialnym za Europejski Zielony Ład.

W 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, natomiast w 2014 roku otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP.

Frans Timmermans —  życie prywatne

Frans Timmermans ożenił się dwukrotnie. Od 2000 jego partnerką życiową pozostaje Irene Timmermans. Zarówno z byłą, jak i z obecną żoną, ma po dwoje dzieci.

Frans Timmermans —  poglądy

Timmermans głosi swoją przynależność do Kościoła katolickiego, jednocześnie będąc zadeklarowanym socjaldemokratą walczącym o legalizację małżeństw jednopłciowych. Ma entuzjastyczny stosunek do rozwoju Unii Europejskiej. Zwraca uwagę na kryzys klimatyczny, który według niego jest coraz częściej przyczyną ludzkiego cierpienia i konfliktów światowych.

Wiadomości

Wideo