Borys Niemcow - wykształcenie i kariera zawodowa
Borys Niemcow ukończył studia na Wydziale Radiofizyki i Państwowego Uniwersytetu im. N. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie. Z wykształcenia był fizykiem.
Pracował naukowo w Gorkowskim Naukowo-Badawczym Instytucie Radiofizyki.
Borys Niemcow - działalność społeczna i polityczna
W latach 1988-1990 Borys Niemcow
aktywnie działał w ruchu ekologicznym. W 1990 r. zdobył mandat deputowanego
Rosji. W sierpniu 1991 r. został
mianowany przedstawicielem prezydenta Rosji w obwodzie niżnonowogrodzkim, a trzy miesiące później,
prezydent Boris Jelcyn powierzył mu stanowisko szefa administracji obwodu. Od 1995 do 1997 r. Borys Niemcow piastował urząd gubernatora.
Od 17 marca 1997 r. do 28 sierpnia 1998 r. sprawował urząd wicepremiera w rządach Wiktora Czernomyrdina oraz Siergieja Kirijenki. W okresie od 24 kwietnia do 20 listopada 1997 r., w rządzie Wiktora Czernomyrdina kierował Ministerstwem Paliw i Energetyki.
Borys Niemcow był liderem Sojuszu Sił Prawicowych oraz współzałożycielem Republikańskiej Partii Rosji - Partii Narodowej Wolności.
W 2008 r. Borys Niemcow zamierzał kandydować w wyborach prezydenckich, jednak w grudniu 2007 r. zdecydował się wycofać ze startu.
Borys Niemcow - działalność opozycyjna
W latach 2011-2012 Borys Niemcow był
współorganizatorem protestów w Moskwie przeciwko reelekcji
Władimira Putina oraz wynikom wyborów parlamentarnych, w których
zwyciężyła kontrolowana przez niego partia Jedna Rosja.
Borys Niemcow był jednym z
najgłośniejszych krytyków Włądimira Putina, sprzeciwiał się m.in. aneksji
Krymu w 2014 r.
Borys Niemcow - zabójstwo
27 lutego 2015 r. Borys Niemcow został zastrzelony przez nieznanych sprawców w centrum Moskwy. Pogrzeb odbył się 3 marca na cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie.
7 marca 2015 r. dyrektor FSB, Aleksandr Bortnikow, ogłosił zatrzymanie dwóch Czeczenów podejrzanych w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa: Anzora Gubaszewa i Zaura Dadajewa. Dzień później sąd wydał nakaz aresztowania nie tylko ich, ale także trzech innych mężczyzn: Szagida Gubaszewa (brata Anzora), Tamierłana Eskierchanowa i Chamzata Bachajewa.
Wśród zatrzymanych jedynie Zaur Dadajew początkowo przyznał się do winy, ale później wycofał swoje zeznania, twierdząc, że zostały one wymuszone przemocą. Prowadzący śledztwo generał Igor Krasnow, który miał wykazywać wyjątkową skuteczność w dochodzeniu, został szybko odsunięty od sprawy.
Nowa ekipa śledcza ograniczyła się do pozorowanych działań. W efekcie na 20 lat kolonii karnej skazano jedynie Zaura Dadajewa.
Borys Niemcow - życie prywatne
Był synem Jefima Dawydowicza Niemcowa i Diny Jakowlewnej Niemcowej (z domu Ejdman)
Borys Niemcow był żonaty z Raisą Niemcową. Miał czworo dzieci: Antona, Dinę, Sofię i Zannę, która jest dziennikarką i aktywistką społeczną.
Napisał książkę, w której zawarł swoje wspomnienia, pt. "Prowincjał".
W 2015 r. powstał o film dokumentalny o Borysie Niemcowie "Mój przyjaciel Borys Niemcow" w reżyserii Zosi Rodkiewicz.